Kwaśniewski doradcą sztabu wyborczego SLD
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski zostanie doradcą sztabu wyborczego SLD; ma również wspierać kandydatów Sojuszu do Sejmu i Senatu. W sztabie SLD ma się znaleźć m.in. Ryszard Kalisz.
Informację o tym, że Kwaśniewski ma zostać doradcą sztabu SLD - przekazaną PAP nieoficjalnie przez polityków Sojuszu - potwierdził w piątkowej rozmowie z PAP rzecznik partii Tomasz Kalita. - To prawda, pan prezydent zdecydował się służyć nam swoją radą i wsparciem w kampanii wyborczej - powiedział Kalita.
Były prezydent ma być m.in. obecny na konwencjach wyborczych SLD, a także wspierać poszczególnych kandydatów ugrupowania do Sejmu i Senatu. Z samym Kwaśniewskim nie udało się w piątek PAP skontaktować - przebywa na urlopie.
Sztab SLD ma zostać zaprezentowany w niedzielę, 24 lipca. Jak mówił w czwartek PAP jego szef Stanisław Wziątek, ma się w nim znaleźć wiele "znakomitych nazwisk", zarówno obecnych posłów, jak i partyjnych ekspertów.
Z rozmów PAP z politykami Sojuszu wynika też, że członkami sztabu zostaną m.in. przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. Barbary Blidy, Ryszard Kalisz oraz wiceszef klubu Sojuszu, który kierował kampanią prezydencką Grzegorza Napieralskiego, Marek Wikiński.
W przyszłym tygodniu zbierze się też prawdopodobnie zarząd i Rada Krajowa SLD, która zatwierdzi listy wyborcze. Zarząd ma m.in. zdecydować o tym, w których okręgach wystartują dwaj byli premierzy: Leszek Miller i Józef Oleksy. Z dotychczasowych informacji wynika, że Miller otrzyma prawdopodobnie miejsce pierwsze na liście SLD w Gdyni, a Oleksy - w Nowym Sączu.
"Jedynki" list wyborczych SLD do Sejmu mają zostać z kolei zaprezentowane 30 lipca. Zdecydowana większość z nich jest już znana. Listę warszawską otworzy szef sejmowej komisji śledczej ds. Barbary Blidy Ryszard Kalisz, podwarszawską - wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska, łódzką - przewodniczący tamtejszej rady wojewódzkiej Dariusz Joński, krakowską - lider partii w tym mieście Grzegorz Gondek, wrocławską - poseł Janusz Krasoń, a poznańską - lider Unii Pracy Waldemar Witkowski. Szef SLD Grzegorz Napieralski wystartuje z miejsca pierwszego w Szczecinie, a Wziątek - w Koszalinie.
"Jedynką" w Toruniu ma być wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, w Bydgoszczy - b. prezes ZUS Anna Bańkowska, w Rzeszowie - wiceszef klubu SLD Tomasz Kamiński, w Olsztynie - wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Tadeusz Iwiński, w Kielcach - lider Sojuszu w Świętokrzyskiem Sławomir Kopyciński, w Katowicach - przewodniczący partii na Śląsku Zbyszek Zaborowski, w Gliwicach - Kalita, a w Sosnowcu - skarbnik Sojuszu Kazimierz Karolczak.
Na czele listy opolskiej znalazł się szef tamtejszej rady wojewódzkiej, poseł i sędzia piłkarski Tomasz Garbowski, zielonogórskiej - poseł Bogusław Wontor, a lubelskiej - lider partii w tym województwie - Jacek Czerniak. "Jedynką" w Radomiu będzie wiceszef klubu SLD Marek Wikiński, w Płocku - sekretarz Rady Mazowieckiej SLD Krzysztof Gawkowski, w Siedlcach - sekretarz klubu Sojuszu Stanisława Prządka, a w Sieradzu - samorządowiec, brat europosła Wojciecha Olejniczaka, Cezary Olejniczak.
W wyborach do Senatu z kolei Sojusz udzielił już poparcia m.in. obecnemu senatorowi niezależnemu Włodzimierzowi Cimoszewiczowi (Białystok), b. liderowi SdPl Markowi Borowskiemu (Warszawa), posłance Socjaldemokracji Izabelli Sierakowskiej (Lublin) i posłowi niezrzeszonemu Andrzejowi Celińskiemu (Warszawa).
SLD ma ponadto poprzeć w walce o mandat senatora: męża zmarłej w katastrofie smoleńskiej wiceszefowej SLD Jolanty Szymanek-Deresz, Pawła Deresza (Płock), politologa prof. Kazimierza Kika (Kielce), b. wiceministra gospodarki Jacka Piechoty (okręg okołoszczeciński), obecnego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca (Rzeszów) i b. prezydenta Konina Kazimierza Pałasza (Konin).
Skomentuj artykuł