Laboratorium Bioróżnorodności

Laboratorium Bioróżnorodności
(fot. dirkvorderstrasse / Foter / CC BY)
PAP / kn

Mikroskopy, binokulary, komputery, gry dydaktyczne, lupy i lornetki znalazły się na wyposażeniu Laboratorium Bioróżnorodności, otwartego w sobotę w Parku Śląskim w Chorzowie. To kolejny etap rozwoju oferty edukacyjnej największego miejskiego parku w Polsce.

Laboratorium jest efektem współpracy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Fundacji "Park Śląski". Zostało utworzone w pomieszczeniach dawnego radiowęzła. 
"Nasz projekt ma na celu stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości rzetelnej edukacji o bioróżnorodności i osobistego jej doświadczania. Park Śląski jest do tego świetnym miejscem, bo leży w sercu aglomeracji śląskiej, więc łatwo tu dotrzeć. Choć jest parkiem miejskim, to ma też części dość dzikie; żyje tu wiele gatunków zwierząt i roślin" - powiedziała PAP Anna Poraj, prezes Fundacji "Park Śląski" i szefowa projektów edukacji ekologicznej realizowanych w Parku Śląskim. 
Jej zdaniem w szkole, ze względu na okrojoną ilość godzin przyrody czy biologii i skąpe wyposażenie szkół, dzieciom trudno doświadczalnie poznawać zagadnienia związane z bioróżnorodnością. Przypomniała też, że szkoły i przedszkola ze środowisk typowo miejskich mają problem z zorganizowaniem lekcji w zróżnicowanym przyrodniczo terenie. Coraz mniej przyszkolnych ogródków, lasów i pól w aglomeracji śląskiej sprawia, że wycieczki do miejsc, gdzie można pokazać dzieciom różnorodność przyrody są zazwyczaj czasochłonne i kosztowne. 
"Nasze laboratorium to baza dydaktyczna, wyposażona w odpowiedni sprzęt, literaturę, materiały i środki dydaktyczne. Wszystko to będzie bezpłatnie udostępnione szkołom, przedszkolom, organizacjom ekologicznym" - podkreśliła Poraj. 
Projekt Fundacji "Park Śląski" zakłada też kontakt uczniów ze specjalistami - pracownikami naukowymi z zakresu botaniki i zoologii. Jak poinformowali inicjatorzy przedsięwzięcia, zainteresowanie wśród nauczycieli szkół i przedszkoli wizytą w laboratorium jest duże. 
Tematyka zajęć jest dopasowana do możliwości grupy wiekowej, do której są adresowane. Podstawy dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas podstawówek będzie można zgłębiać na zajęciach "ABC badacza przyrody" i "Pożyteczne zwierzęta". Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjaliści będą mogli wziąć udział w zajęciach "Niezwykły świat roślin". Do uczniów gimnazjów i liceów kierowane są zaś lekcje "Bioróżnorodność na przykładzie drzew" oraz "Mikroświat". W ofercie są też zajęcia terenowe. Każdy z warsztatów będzie trwał dwie godziny lekcyjne z kwadransem przerwy.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Laboratorium Bioróżnorodności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.