W Chorzowie powstał Ogród Biblijny

8 lat temu
PAP / drr

Alejki z ławkami, potok oraz kilkadziesiąt roślin można oglądać w Ogrodzie Biblijnym, który powstał przy parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie. Przedsięwzięcie jest pomysłem proboszcza ks. Emanuela Pietrygi.

Ogród budowano przez dziewięć miesięcy. Znajduje się pomiędzy kościołem, salkami parafialnymi a probostwem. Zajmuje ok. 10 arów. Aktualnie można w nim oglądać ok. 40 roślin, w tym wymienianych w Biblii. - Posadziliśmy winorośle, figowiec, palmę daktylową, drzewka oliwne i granatu. W przyszłym roku w ogrodzie będzie także pszenica i jęczmień - powiedział proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Jadwigi Śląskiej ks. Emanuel Pietryga.

Proboszcz podkreśla, że ogród pełni m.in. funkcję duszpasterską. - Można w nim katechezy przeprowadzać, ale też lekcje z botaniki, które mogą być okazją do zaprezentowania dzieciom bogactwa fauny związanej m.in. z basenem Morza Śródziemnego i Ziemią Świętą - powiedział.

Liczne roślinne kompozycje oznaczone tabliczkami rosną wzdłuż alejek, przy których ustawiono ławki. Ogród przecina potok, zasilany deszczówką zbieraną z dachu kościoła, a gromadzoną w podziemnym zbiorniku. Woda deszczowa nawadnia także oczko wodne z sitowiem.

W przyszłym roku zostaną posadzone kolejne rośliny. Ich liczba może wzrosnąć do 100.

Ogród powstał w całości ze środków parafii.

W Polsce działają podobne ogrody m.in. w Proszowicach (Małopolskie) i Myczkowcach (Podkarpackie). Na świecie ogrody biblijne, zakładane są przy kościołach, klasztorach i synagogach. Istnieją m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii. Do najbardziej znanych zalicza się ogród biblijny w Rezerwacie Przyrody Biblijnej w Izraelu i ogród biblijny kościele prezbiteriańskim w Ojai w Kalifornii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Chorzowie powstał Ogród Biblijny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.