Lepsza Warszawa bez Gronkiewicz-Waltz

Lepsza Warszawa bez Gronkiewicz-Waltz
Od lewej: architekt Czesław Bielecki, poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn, prof. Piotr Gliński, burmistrz Ursynowa Piotr Guział, Piotr Ikonowicz, skarbnik PJN Elżbieta Jakubiak, poseł Ruchu Palikota Andrzej Rozenek, poseł, prezes Stowarzyszenie "Republikanie" Przemysław Wipler podczas konferencji prasowej nt. zbliżającego się referendum ws. odwołania prezydent Warszawy, zorganizowanej przez Warszawską Wspólnotę Samorządową 8 bm., w Warszawie. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / slo

Do 13 października jesteśmy sojusznikami, potem będziemy konkurentami, ale nadal będziemy spierać się o to, jak Warszawa ma się rozwijać, chcemy lepszej Warszawy - mówili uczestnicy debaty przedreferendalnej zorganizowanej przez Warszawską Wspólnotę Samorządową.

We wtorek zorganizowano debatę z udziałem przedstawicieli środowisk opowiadających się za odwołaniem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Referendum w tej sprawie odbędzie się 13 października. Uczestnicy zachęcali do udziału w nim.

- Do 13 października jesteśmy sojusznikami, potem, jak sądzę, będziemy konkurentami. Ale nadal będziemy spierać się o to, jak Warszawa ma rosnąć, rozwijać się, być bardziej przyjazna swoim mieszkańcom. (...) Łączy nas to, że chcemy, aby Warszawa żyła, była miastem dobrze zorganizowanym, żeby nie traciła swoich szans - mówił Ludwik Dorn (Solidarna Polska).

Czesław Bielecki, kandydat PiS w wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 r., mówił, że obecnie w stolicy panują "niezgulstwo, nieudolność, bałagan, mimo fantastycznego zasilenia finansowego z UE. - Każdy następny rządzący, ktokolwiek to będzie, będzie musiał podporządkować się woli społecznej. Jeśli wola społeczna będzie taka, że chcemy innego stylu rządzenia (...), to doczekamy się tych zmian. To jest moment na głos mieszkańców Warszawy - przekonywał.

DEON.PL POLECA

Piotr Gliński, ewentualny kandydat PiS na prezydenta stolicy, podkreślił, że tak powinna właśnie wyglądać demokracja: ludzie z różnych stron sceny politycznej siedzą przy jednym stole i formułują wspólny program dla przyszłości. - To, co my robimy, to jest praca programowa dla przyszłej Warszawy. Bo wszyscy spotykamy się z mieszkańcami, prowadzimy kampanię, formułujemy nasze pomysły na Warszawę, pomysły merytoryczne, programowe - przekonywał.

Burmistrz Ursynowa i inicjator referendum Piotr Guział przypomniał, że 13 października warszawiacy "z inicjatywy obywateli Warszawy, nie partii politycznych" mogą pójść do urn, by wyrazić swój podziw dla Gronkiewicz-Waltz lub sprzeciw wobec jej rządów.

Zaprosił ją też na czwartkową debatę przedreferendalną. - Będzie czekało krzesło na Hannę Gronkiewicz-Waltz, zapraszamy ją serdecznie - powiedział.

Szef Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz wskazywał m.in., że w Warszawie wyrzuca się z mieszkań tysiące osób, a jednocześnie w stolicy jest 4,3 tys. pustostanów. - Nie może dać zgody na miasto, w którym mogą żyć tylko ludzie zamożni.

Lider Republikanów Przemysław Wipler mówił, że Warszawa przez ostatnich siedem lat była miastem, w którym bardzo ciężko żyło się rodzinom czekającym na mieszkania komunalne, w którym przedsiębiorcy przez źle zaplanowane remonty zostali odcięci od klientów. - To Warszawa biurokratów, której prezydent, będąc jednocześnie wiceszefową partii rządzącej (...) nie była w stanie załatwić podstawowych spraw jak: janosikowe, zamknięcie spraw związanych z uregulowaniem kwestii własnościowych po PRL-u, to Warszawa, która traciła szanse - powiedział Wipler.

Elżbieta Jakubiak (PJN) podkreślała z kolei, że w stolicy "nie może być podziału na słoiki i rdzennych mieszkańców". Dodała, że referendum jest narzędziem, które mówi "sprawdzam" w dowolnym momencie kadencji. - Jak widać samo powiedzenie, że ogłaszamy referendum przyspieszyło wszystko: rozmowę o cenach biletów, o budowie mieszkań, o komunikacji. Więc to jest ta nasza wielka władza - powiedziała Jakubiak.

Andrzej Rozenek (RP) apelował o udział w referendum i podkreślił, że referendum nie jest "istotnym wydatkiem w kontekście 30 mln zł, które Hanna Gronkiewicz-Waltz wydaje na nagrody dla swoich współpracowników co roku".

Zaprosił też mieszkańców Warszawy, by w czwartek 10 października o godz. 17 spotkali się przed ratuszem i wspólnie pożegnali Hannę Gronkiewicz-Waltz, machając białymi chusteczkami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lepsza Warszawa bez Gronkiewicz-Waltz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.