Lista PIS do senatu, kto się na niej znajdzie?
Kierownictwo PiS w piątek ma podjąć decyzje w sprawie kandydatów do Senatu. Struktury regionalne zaproponowały, by wystartowali m.in. wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej Janusza Kurtyki - Zuzanna oraz historyk Jan Żaryn.
Katarzyna Łaniewska, aktorka znana m.in. z serialu "Plebania" czy filmu "Kogel-Mogel", ma startować z okręgu obejmującego warszawskie dzielnice: Bemowo, Ochota, Ursus, Włochy, Wola.
Partia ma problem z tym kogo wystawić w okręgu obejmującym warszawskie dzielnice Białołęka, Bielany, Śródmieście i Żoliborz. Propozycję startu mieli otrzymać m.in. satyryk Jan Pietrzak i b. europosłanka PiS Ewa Tomaszewska, jednak odmówili.
Propozycję startu do Senatu w jednym z krakowskich okręgów dostała Zuzanna Kurtyka. Zmierzy się z kandydatem PO w tym okręgu, którym jest b. szef MON Bogdan Klich.
Jak wynika z rozmów PAP z politykami PiS, większość kandydatów partii do Senatu na Warmii i Mazurach to osoby, które nie były dotychczas politykami tej partii. Wyjątkiem jest, starający się o reelekcję w okręgu elbląskim, senator Sławomir Sadowski.
Kandydatem z okręgu szczecińsko-polickiego ma być senator Krzysztof Zaremba. Z jednego z okręgów obejmujących teren poza Szczecinem wystartuje najprawdopodobniej radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Subocz.
Do Senatu w województwie lubelskim chcą kandydować obecni trzej senatorowie PiS, a także kilka innych osób. Z listy PiS w poprzednich wyborach do Senatu zostali wybrani: Ryszard Bender, Grzegorz Czelej i Stanisław Gogacz. Jednak - jak twierdzą informatorzy PAP - nie wszyscy będą mogli wystartować. Ostateczną decyzję podejmie piątkowy komitet.
Michał Seweryński, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, będzie zabiegał o głosy wyborców w okręgu sieradzkim.
Skomentuj artykuł