Lista spraw, którymi dzisiaj zajmie się Sejm

Lista spraw, którymi dzisiaj zajmie się Sejm
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / rj

W czwartek, po godz. 9, Sejm wznowił obrady. Posłowie będą głosować m.in. nad projektem ustawy o uzgodnieniu płci, a także nad projektem ustawy o rewitalizacji. Ponadto Sejm zajmie się m.in. projektem mającym pomóc frankowiczom będącym w najtrudniejszej sytuacji.

Obrady rozpoczną się od głosowań. Posłowie będą decydować m.in. w sprawie projektu ustawy o uzgodnieniu płci. W myśl projektu wniosek o uzgodnienie płci może złożyć osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozostaje w związku małżeńskim. Dołącza się do niego m.in. orzeczenie wydane przez dwóch lekarzy ze specjalizacją w psychiatrii lub seksuologii. Sprawy dotyczące uzgodnienia płci będą rozpatrywane w trybie sądowym nieprocesowym. Przeciwko projektowi opowiada się klub PiS oceniając, że za bardzo upraszcza on procedury prawne dotyczące uzgodnienia płci, a tym samym zachęcać będzie do nadużyć. Podczas niedawnej sejmowej debaty projekt poparły kluby PO, PSL, SLD.

Sejm będzie też głosował m.in. nad rządowym projektem ustawy o rewitalizacji, który ma umożliwić kompleksową odnowę obszarów zdegradowanych społecznie i infrastrukturalnie. Według szacunków MIR w Polsce zdegradowanych jest ok. 20 proc. obszarów miast, zamieszkanych przez ok. 2,4 mln osób.

Po głosowaniach posłowie wysłuchają informacji bieżącej w sprawie funkcjonowania Regionalnego Systemu Ostrzegania oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych, o przedstawienie której zwrócił się klub PO. Ponadto posłowie będą zadawać pytania przedstawicielom rządu.

DEON.PL POLECA

W dalszej części obrad odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa posłów PO, która ma pomóc frankowiczom będącym w najtrudniejszej sytuacji. Zgodnie z propozycją przewalutowanie następowałoby po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej. Projekt zakłada, że wyliczać się będzie różnicę między wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w złotych polskich, a nie w walucie. Połowa tej różnicy byłaby umarzana.

Posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem nowelizacji, która ma rozpropagować mediacje, zwłaszcza w sporach biznesowych. Propozycje Ministerstwa Gospodarki idą przede wszystkim w kierunku jak najwcześniejszego poinformowania stron o możliwości ugodowego rozwiązania konfliktu. Wprowadzają np. obowiązek informowania w pozwie o podjęciu próby polubownego rozwiązania sporu przed skierowaniem sprawy do sądu. W przypadku, gdy nie podjęto takiej próby, powód powinien wyjaśnić przyczyny.

Sejm będzie też pracował nad projektem zmian ograniczających tzw. adopcje ze wskazaniem. Proponowana zmiana kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz kodeksu postępowania cywilnego zakłada, że rodzice dziecka będą mogli wskazać przed sądem opiekuńczym osobę przysposabiającego - może być to jednak tylko ich krewny albo małżonek jednego z nich. Projekt wprowadza ustawową definicję "adopcji ze wskazaniem", a zawarte w nim rozwiązania mają gwarantować, że w pozostałych przypadkach konieczne będzie pośrednictwo ośrodka adopcyjnego.

Posłowie będą też pracować nad projektem zmian w Kodeksie karnym, którego celem jest zwiększenie ochrony lokatorów zmuszanych do opuszczania mieszkań i nękanych przez właścicieli kamienic. Projekt zakłada wprowadzenie do Kodeksu karnego kary za nowy typ przestępstwa - stosowanie wobec kogoś "innej przemocy niż bezpośrednia" dla zmuszenia jej do określonego działania lub zaniechania działania, za co groziłaby kara do trzech lat więzienia. Takie przestępstwo ścigane byłoby na wniosek pokrzywdzonego.

Posłowie rozpoczną także prace nad rządowym projektem ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracji - ma on na celu wzmocnienie ochrony klientów firm ubezpieczeniowych i dostosowanie obowiązków ubezpieczycieli do prawa UE. Według deklaracji MF projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa klientów zakładów ubezpieczeniowych, szczególnie nabywców tzw. polisolokat - ubezpieczeń na życie i dożycie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Umowy o polisolokaty praktycznie uniemożliwiają bowiem klientowi wycofanie się z nich bez straty wszystkich zainwestowanych środków.

Odbędzie się również pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu karnego, który wprowadza kary za finansowanie grup terrorystycznych, zmowę przy praniu pieniędzy i zrównuje sankcje za udział w nielegalnych grach hazardowych krajowych i zagranicznych.

Sejm rozpocznie również prace nad rządowym projektem nowelizacji ustaw o PIT i CIT, który ma na celu utrudnienie firmom powiązanym ze sobą wyprowadzanie zysku za granicę. Wśród wprowadzanych projektowaną nowelą zmian znalazły się regulacje dotyczące m.in. kompleksowych zasad pozyskiwania i przekazywania informacji o wypłatach odsetek. Propozycja przewiduje też wyłączenia osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz mikroprzedsiębiorców (przychody poniżej 2 mln euro) z obowiązku sporządzania dokumentacji pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz zróżnicowania istniejącego obecnie obowiązku dla pozostałych przedsiębiorców.

Firmy o kosztach lub przychodach powyżej 10 mln euro będą musiały przygotowywać analizy porównawcze, w których będą musiały uzasadnić rynkowy poziom cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Projekt przewiduje też, że największe grupy - o przychodach powyżej 750 mln euro - powinny przygotowywać także raporty o wysokości dochodów i zapłaconego podatku oraz miejscach prowadzenia działalności gospodarczej jednostek zależnych, a także zakładów zagranicznych należących do grupy kapitałowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lista spraw, którymi dzisiaj zajmie się Sejm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.