Listy w obronie więźniów sumienia

Listy w obronie więźniów sumienia
Maraton Pisania Listów Amnesty International 2007 (fot. amnesty.org.pl)
PAP / wab

W południe w całej Polsce startuje Maraton Pisania Listów organizacji Amnesty International. Jest to 24-godzinna akcja, w trakcie, której uczestnicy ręcznie napiszą kilkadziesiąt tysięcy listów w obronie kilkunastu więźniów sumienia na całym świecie.

AI nawołuje do pisania listów m.in. w sprawie obrończyni praw człowieka Rity Mahato z Nepalu, której grożono śmiercią, gwałtem i porwaniem w związku z jej pracą na rzecz kobiet – ofiar przemocy, Nguyena Van Daiwietnamskiego adwokata, obrońcy praw człowieka uwięzionego w 2007 r. za "prowadzenie propagandy przeciwko państwu", Wanga Yonghangachińskiego prawnika skazanego na 7 lat więzienia w związku z reprezentowaniem osób praktykujących Falun Gong, a także Artioma Dubskiego, Tatiany Tyszkiewicz i czterech innych obywateli Białorusi, którzy zostali skazani przez sąd w Mińsku za uczestnictwo w pokojowej demonstracji.

Listy od początku istnienia AI są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. W zeszłym roku, domagając się zwolnienia więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka, wysłano ok. 295 tys. apeli, z czego blisko 80 tys. z Polski.

Do akcji włączyli się operatorzy telefonii komórkowej. Dochód z sms-ów o treści "List" wysłanych pod numer 72515 zostanie przeznaczony na wysyłkę listów w obronie więźniów sumienia i obrońców praw człowieka.

Maraton organizowany jest zawsze w weekend w okolicy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Akcja rozpocznie się w sobotę o godz. 12, a zakończy w południe w niedzielę. Listy będzie można napisać w ok. 170 punktach zlokalizowanych w około stu miastach w Polsce, m.in. w szkołach, kawiarniach, klubach, na uczelniach oraz w jednym z biur poselskich. Listy będzie można pisać także podczas rejsu promu z Gdyni do Szwecji. Podobne akcje zostaną zorganizowane w tym czasie w ponad 30 krajach.

Na stronie maraton.amnesty.org.pl opisano przypadki osób, w obronie których pisane będą w tym roku listy. Zamieszczono tam także szczegółowy wykaz placówek, gdzie można będzie włączyć się w akcję.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Listy w obronie więźniów sumienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.