Łódź: w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym trwa budowa Orientarium

Łódź: w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym trwa budowa Orientarium
(fot. shutterstock.com)
PAP / sz

Fauna azjatycka prezentowana będzie w Orientarium, którego budowa trwa obecnie w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi. Na co dzień pracuje tam prawie 100 osób i trzy dźwigi, a do budowy zużyto już ponad 200 ton stali.

Orientarium, w którym zamieszkają zwierzęta z Azji południowo-wschodniej, to inwestycja obejmująca powierzchnię 7,5 ha w łódzkim ZOO. Powstaną tam m.in. nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery, a także zbiorniki wodne, z których największy ma mieć 2,5 tys. metrów sześciennych pojemności i 6 metrów głębokości. Atrakcje będą dostępne dla zwiedzających bez względu na porę roku.

Jak wyliczył wykonawca, do tej pory na budowie Orientarium zużyto już ponad 200 ton stali, 1,4 tys. metrów sześciennych betonu. Wcześniej wyburzono stare obiekty łódzkiego ZOO, które były w złym stanie technicznym. Powstał też pięciometrowy wykop pod nową słoniarnię i główny pawilon wystawienniczy.

Według prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, pierwszą kondygnację naziemną Orientarium będzie można zobaczyć w marcu przyszłego roku, natomiast w połowie 2019 roku zakończą się prace żelbetowe głównego budynku. Montaż dachu i prace wykończeniowe zaplanowano na pierwszą połowę 2020 roku.

"Budowa Orientarium jest połączona z przebudową wybiegów lwów i tygrysów. Ta inwestycja zakończy się wcześniej; zmodernizowane wybiegi zobaczymy już tej wiosny. W kolejnym sezonie, czyli wiosną 2020 roku, będzie gotowy wybieg pingwinów przylądkowych" - podkreślił wiceprezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Tomasz Jóźwik.

Dotychczasowa infrastruktura łódzkiego ZOO, która w znacznej części powstała tuż po II wojnie światowej, nie spełniała wymagań hodowlanych i ekspozycyjnych, jakie stawiane są obecnie przed tego typu placówkami. Niemożliwe było m.in. hodowanie słoni, które - zgodnie z obowiązującymi wytycznymi - muszą przebywać w stadach, dlatego po 2016 r., gdy padła najstarsza mieszkanka Ogrodu, ponad 50-letnia słonica Magda, do starej słoniarni nie wprowadzono nowych lokatorów.

"Inwestycja pozwoli pojawić się w łódzkim ogrodzie zoologicznym nowym gatunkom: orangutanom, panterom mglistym i rekinom. Wznowimy też hodowlę do niedawna posiadanych gatunków, m.in. słoni indyjskich. Zwierzęta będziemy mogli oglądać w warunkach jak najbliższych naturze, bo takie właśnie stworzy Orientarium" - zaznaczyła prezydent Zdanowska.

W fazie projektowej wartość inwestycji oceniano na niespełna 300 mln zł. Łódzkie władze chętnie porównują powstające Orientarium do wrocławskiego Afrykarium, licząc, że w przyszłości stanie się podobną atrakcją przyciągającą zwiedzających z całego kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łódź: w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym trwa budowa Orientarium
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.