Małopolska: osuwiska, zawalone domy

Małopolska: osuwiska, zawalone domy
Zagrożone przez osuwiska są 1064 domy mieszkalne (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / wab

Około 1300 osuwisk zidentyfikowano do wtorku wieczorem w Małopolsce. Uszkodzonych i zagrożonych uszkodzeniem jest ponad tysiąc domów, a około 500 osób wymaga przesiedlenia.

To na razie wstępna lista osuwisk, przygotowana przez Małopolski Urząd Wojewódzki na podstawie informacji podanych przez gminy. Wciąż pojawiają się nowe osuwiska.

W nocy z wtorku na środę uaktywniło się duże osuwisko w miejscowości Kłodne w gminie Limanowa. Z tego terenu strażacy ewakuowali 180 osób z 30 domów. Dziesięć domów zostało całkowicie zniszczonych. Zerwane są linie energetyczne, uszkodzone wodociągi i gazociąg. Na szczęście w zwałowiskach ziemi, które przeszukali strażacy z Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z czterema psami, nikogo nie znaleziono.

Listę osuwisk w Małopolsce zweryfikują specjaliści z Państwowego Instytutu Geologicznego. Mają oni stwierdzić, które miejsca nadają się do stabilizacji, a gdzie nie da się ponownie zamieszkać. W pierwszej kolejności badane będą osuwiska, na których stoją już domy.

DEON.PL POLECA

- Według szacunków gmin, zagrożone przez osuwiska są 1064 domy mieszkalne, z czego uszkodzonych jest 177. Najprawdopodobniej ok. 500 osób wymaga pilnego przesiedlenia - powiedziała Sieradzka.

Najwięcej domów zagrożonych osuwiskami znajduje się w gminach: Lanckorona - 97, tam przesiedlenia wymaga 137 osób, Laskowa - 75 domów, Łososina Dolna - 111 domów i Gródek nad Dunajcem - 65 domów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Małopolska: osuwiska, zawalone domy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.