Marszałek Senatu spotkał się z ambasador Izraela Anną Azari. Chodzi m.in o "polskie obozy śmierci"

(fot. PAP / Bartłomiej Zborowski)
PAP / mp

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozmawiał w środę z ambasador Izraela Anną Azari.

Izba na bieżącym posiedzeniu ma rozpatrzeć nowelę ustawy o IPN, która wprowadza kary m.in. za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie z okresu II wojny światowej.
Spotkanie z marszałka Senatu i ambasador Izraela odbyło się w środę przed południem w gmachu izby. Azari po zakończeniu rozmowy, nie chciała odpowiadać na pytania dziennikarzy.
Podczas rozpoczętego w środę dwudniowego posiedzenia Senat ma zająć się nowelizacją ustawy o IPN, ustawę Sejm przyjął w piątek.
Do tych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".
Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.
Ustawa precyzuje, że nie będzie przestępstwem popełnienie tych czynów "w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Nowe przepisy mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca.
Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu, a także władze Ukrainy.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Marszałek Senatu spotkał się z ambasador Izraela Anną Azari. Chodzi m.in o "polskie obozy śmierci"
Komentarze (1)
WDR .
31 stycznia 2018, 15:43
"Ambasador Izraela: wiele wskazuje na to, że nawet jeżeli spór o ustawę o IPN zostanie zażegnany, to relacje polsko-izraelskie pozostaną napięte. Wszystko przez ustawę reprywatyzacyjną." Wreszczie szczera wypowiedź. Chodzi o pieniądzę, a nie o żadną tam pamięć...