Minister ds. pomocy humanitarnej: polska pomoc ma mieć otwartą formułę

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP/ed

Polska pomoc humanitarna ma mieć otwartą formułę i będzie skierowana do wszystkich uchodźców, bez względu na ich przynależność narodową czy wyznanie - zadeklarowała w rozmowie z dziennikarzami w Ammanie minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

Minister ds. pomocy humanitarnej przebywa od soboty w Jordanii, gdzie odwiedzi dwa obozy dla uchodźców - Zaatari i Azrak oraz spotka się z przedstawicielami UE, organizacji pozarządowych i władz kraju.

Pomoc bez względu na wyznanie

DEON.PL POLECA

W rozmowie z dziennikarzami Kempa podkreśliła, że polska pomoc humanitarna w tym regionie ma mieć formułę otwartą i być skierowana do wszystkich uchodźców, bez względu na wyznanie, czy przynależność etniczną.

"Każdy potrzebujący, który się zgłosi, który będzie potrzebował tej pomocy ma być tą pomocą objęty, jeżeli będą angażowane w to środki z budżetu państwa" - powiedziała. "Taki warunek ze swojej strony stawiamy" - dodała Kempa.

Pomoc na miejscu

Minister podkreśliła, że na miejscu pomoc organizują także ambasady, m.in. poprzez tzw. małe granty o charakterze rozwojowym. Obecnie - jak dodała - granty te są przyznawane głównie na cele edukacyjne, związane pomocą medyczną, a także aktywizacją zawodową kobiet.

Poza pomocą finansową na miejscu potrzebna jest również pomoc materialna m.in. dla placówek edukacyjnych działających w obozach. Polska delegacja dostarczy obozom dla uchodźców m.in. przybory szkolne dla znajdujących się w nich dzieci i młodzieży.

Wśród polskiej delegacji znajdują się również lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, którzy mają pomóc w przeprowadzeniu rozpoznania najbardziej palących i możliwych do zrealizowania przez polski rząd potrzeb dotyczących opieki medycznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Minister ds. pomocy humanitarnej: polska pomoc ma mieć otwartą formułę
Komentarze (2)
14 stycznia 2018, 15:00
Polska pomoc humanitarna ma mieć otwartą formułę i będzie skierowana do wszystkich uchodźców, bez względu na ich przynależność narodową czy wyznanie --------- https://udsc.gov.pl/ochrona-miedzynarodowa-w-ue-podsumowanie-2016-r/ -------- W 2016 r. warunki nadania jednej z form ochrony w Polsce spełniało 390 osób. Najliczniejszymi beneficjentami decyzji przyznających ochronę byli obywatele Rosji (129 osób), Ukrainy (97 os.), Syrii (43 os.) i Iraku (18 os.). Ponadto, 177 cudzoziemców otrzymało zgodę na pobyt ze względów humanitarnych. ------ W roku 2017 dane są bardzo podobne. Ale to nie przeszkadza w powołaniu specjalnego urzędu z dobrze płatną posadą dla zasłużonej partyjnej funkcjonariuszki.
14 stycznia 2018, 15:33
Rządowa biurokracja rozrasta się do rozmiarów monstualnych.Co za problem znaleźć fuchę dla kolesi jeżeli nie płaci się ze swoich?