Ministrowie zlecą opracowanie podręczników?

Ministrowie zlecą opracowanie podręczników?
(fot. orangeacid / flickr.com)
PAP / slo

Minister edukacji i minister kultury będą mogli zlecać opracowanie i wydanie podręczników szkolnych lub ich części - taki zapis znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który we wtorek będzie przedmiotem obrad rady ministrów.

W przypadku ministra kultury chodzi o możliwość zlecania opracowania podręczników dla uczniów ze szkół artystycznych.

DEON.PL POLECA

Jednocześnie zaproponowano wprowadzenie mechanizmu dopuszczenia do użytku szkolnego tych podręczników z mocy prawa. Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu, jakość, a w szczególności poprawność merytoryczna, dydaktyczna i wychowawcza będzie weryfikowana na etapie ich przygotowania i odbioru.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projekt nowelizacji - przygotowany przez MEN - jest związany z zapowiedzią premiera Donalda Tuska. Premier, przedstawiając plany rządu na najbliższy rok, poinformował, że od 1 września 2014 r. dzieci, które pójdą do I klasy szkoły podstawowej, otrzymają darmowy podręcznik. Zaznaczył, że będzie obowiązywał tylko jeden podręcznik w pierwszej klasie. Tusk dodał, że w 2015 r. z bezpłatnych podręczników skorzystają pierwszo- i drugoklasiści.

W Polsce podręczniki i całe wyposażenie potrzebne do szkoły kupują rodzice. Z przeprowadzonego jesienią 2013 r. sondażu CBOS wynika, że wśród wydatków ponoszonych przez rodziców na wyposażenie dzieci do szkoły największą pozycję w budżecie stanowił zakup podręczników szkolnych; przeciętnie było to 382 zł w przeliczeniu na jedno dziecko.

Część rodzin może dostać dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna". W 2013 r. programem objęci zostali uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, klasy V szkoły podstawowej oraz klasy II szkoły ponadgimnazjalnej, w tym odpowiednich klas szkół artystycznych. Są to uczniowie klas najmłodszych oraz uczniowie pierwszych roczników uczących się zgodnie z nową podstawą programową nauczania. O przyznaniu dofinansowania decyduje dochód na osobę w rodzinie.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji przypomniano, że obecnie ministrowie edukacji i kultury dopuszczają do użytku szkolnego podręczniki na wniosek wydawców. Obowiązujące przepisy przewidują również możliwość dofinansowania przez ministra edukacji podręczników dla mniejszości narodowych, niezbędnych do podtrzymywania ich poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej oraz podręczników dla niepełnosprawnych.

Możliwe jest także dotowanie podręczników do kształcenia zawodowego.

"Z uwagi na pilność sprawy i potrzebę niezwłocznego jej rozstrzygnięcia przez radę ministrów, projekt nie był kierowany do uzgodnień międzyresortowych konsultacji, publicznych i opiniowania. Ze względu na ograniczony zakres zmiany, która polega wyłącznie na wprowadzeniu dla właściwych ministrów możliwości zlecania opracowania i wydania podręcznika (lub jego części), zrezygnowano z przeprowadzania konsultacji publicznych" - poinformował PAP we wtorek w komunikacie Paweł Jurek z Biura Prasowego MEN.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty dyrektor szkoły do 15 czerwca musi podać do publicznej wiadomości zestaw podręczników, które będą obowiązywać od początku następnego roku szkolnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ministrowie zlecą opracowanie podręczników?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.