MON: polscy komandosi szkolą Afgańczyków
W ramach natowskiej misji doradczo-szkoleniowej Resolute Support polscy komandosi szkolą afgańskich policjantów z jednostki antyterrorystycznej - poinformował we wtorek PAP rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej płk Jacek Sońta.
Rzecznik przypomniał, że głównym celem sojuszniczej misji jest takie przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa oraz instytucji podległych resortom obrony i spraw wewnętrznych, by były w stanie samodzielnie zapewnić bezpieczeństwo w Islamskiej Republice Afganistanu.
"Taki charakter ma też działalność polskich żołnierzy wojsk specjalnych, których do Afganistanu skierowaliśmy na prośbę NATO. Na co dzień stacjonują oni w Kandaharze i tam też prowadzą szkolenie oraz doradzają afgańskiej policyjnej jednostce antyterrorystycznej ATF-444" - powiedział Sońta.
"Szkolenie jednostki ATF-444 - jednej z najbardziej elitarnych formacji afgańskich - prowadzą żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Powierzenie Polakom tego zadania to potwierdzenie uznania i wysokich ocen, jakie za swoją dotychczasową działalność w Afganistanie, m.in. wyszkolenie oddziału tzw. Afgańskich Tygrysów, zbierają żołnierze wojsk specjalnych" - dodał rzecznik.
Zgodnie z obowiązującym do końca roku postanowieniem prezydenta polski kontyngent wojskowy w ramach Resolute Support liczy do 200 żołnierzy i pracowników wojska. PKW wypełnia zadania doradcze, bez angażowania żołnierzy w działania bojowe.
Polscy żołnierze doradzają instytucjom podległym afgańskim ministerstwom obrony narodowej i spraw wewnętrznych na szczeblu strategicznym i operacyjnym, a także dwóm korpusom afgańskiej armii narodowej, siłom specjalnym, policji i regionalnemu centrum koordynacji. Wśród zadań PKW wymieniono również zapewnienie ochrony doradcom i bazie oraz doraźną ochronę konwojów logistycznych.
Misja NATO Resolute Support rozpoczęła się z początkiem bieżącego roku w miejsce poprzedniej, bojowej misji ISAF. W skład polskiego kontyngentu wchodzą specjaliści wydzieleni do dowództwa misji, doradzający władzom w Kabulu, instytucjom i służbom bezpieczeństwa oraz dowództwom regionalnym, a także siły wspierające i zabezpieczające działanie dowództwa PKW. W misji Resolute Support biorą udział głównie wyżsi oficerowie ze Sztabu Generalnego WP, dowództw generalnego i operacyjnego oraz MON.
O tym, że Polacy na prośbę NATO szkolą afgańskich antyterrorystów, napisała "Polska Zbrojna" w wywiadzie z szefem natowskiego Dowództwa Operacji Specjalnych w Afganistanie gen. Seanem Swindellem.
Skomentuj artykuł