Mural dla kobiety ratującej dzieci w czasie wojny
W Gorzowie Wlkp. powstał mural z wizerunkiem Alfredy Markowskiej, polskiej Romki, która podczas II wojny światowej uratowała ok. 50 romskich i żydowskich dzieci - poinformowała rzecznik gorzowskiego magistratu Ewa Sadowska.
Portret Babci Nonci, jak nazwana jest przez swoich bliskich pani Alfreda, powstał na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzowie, w której od dziesięcioleci uczą się romskie dzieci. W jej pobliżu mieszka Alfreda Markowska.
Malowidło o wymiarach 3x3 m przedstawia panią Alfredę siedzącą na krześle. W tle są motywy cygańskiego taboru w formie cieni, a u dołu kwiaty. Autorem projektu muralu jest gorzowianin Leszek Michta.
Inicjatywa "Mural dla Babci Nonci" jest efektem współpracy środowisk działających w sferze kultury, integracji oraz mniejszości narodowych z terenu Gorzowa Wlkp.
Alfreda Markowska urodziła w 1926 r. się w cygańskim taborze w okolicach Stanisławowa (obecnie Ukraina). W 1941 r. Niemcy wymordowali jej rodzinę. Krótko potem osiedliła się w Rozwadowie, gdzie wyszła za mąż.
Wraz z mężem trafiła go lubelskiego getta. Z niego przewieziono ich do Łodzi, a z niej do Bełżca. Z tego ostatniego miejsca uciekli i wrócili do Rozwadowa.
W okresie wojennym pani Alfreda starała się pomagać romskim i żydowskim dzieciom narażonym na pogromy. Znajdowała dla nich kryjówki, wyrabiała fałszywe dokumenty. Po wojnie wraz ze swoim taborem została osiedlona w Gorzowie Wlkp., w którym mieszka do dziś.
Za bohaterstwo i odwagę Alfreda Markowska otrzymała w 2006 r. z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Skomentuj artykuł