Romowie jeżdżą i modlą się za zmarłych w miejscach pamięci. Towarzyszy im krajowy duszpasterz

Romowie jeżdżą i modlą się za zmarłych w miejscach pamięci. Towarzyszy im krajowy duszpasterz
(fot. PAP/Paweł Topolski)
KAI / pch

Rozpoczął się Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Jego uczestnicy przejechali przez centrum Tarnowa w kolorowych wozach. Odwiedzą też miejsca zagłady Romów z czasów II wojny światowej w Żabnie, Borzęcinie i Szczurowej.

"Ci, którzy odeszli, są z nami cały czas. U nas nie ma zatracenia tych osób jak to niektórzy odczuwają. Kiedy przyjeżdżamy do tych miejsc, gdzie oni spoczywają, rozmawiamy ze zmarłymi. Czujemy wtedy, że są bliżej nas" - powiedział Adam Andrasz, prezes Centrum Kultury Romów w Polsce.

Pierwszym przystankiem na trasie Taboru było Żabno, gdzie modlono się przy mogile pomordowanych Romów. Wieczorem uczestnicy rozbiją obozowisko w Szczurowej. Jutro wyjadą do Borzęcina Dolnego, gdzie znajduje się Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów. W sobotę przejdą spod kościoła w Szczurowej na cmentarz, gdzie będą modlić się nad mogiłą pomordowanych 93 Romów. O godzinie 19.00 odbędzie się koncert muzyki cygańskiej w parku dworskim w Szczurowej. W niedzielę Romowie wrócą do Tarnowa.

Romom towarzyszy ich krajowy duszpasterz ks. Stanisław Opocki. Jak podkreśla, Tabor jest przekazywaniem tradycji kolejnym pokoleniom. "To też pielęgnowanie historii i pamięci o pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej. Każdy zmarły jest u nich w wielkiej pamięci. Przykładem są okazałe groby, prawie jak kaplice. Pogrzeby gromadzą lokalną społeczność, ale także Romów z Polski i ze świata. To jest bardzo przez nich kultywowane" - dodaje.

Tabor jest od lat organizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, któremu przewodniczy Adam Bartosz, pomysłodawca takiego sposobu wspominania romskich tradycji. Adam Bartosz w 1979 roku utworzył w Muzeum Okręgowym w Tarnowie pierwszą na świecie stałą wystawę, poświęconą historii i kulturze Romów. Tarnów jest jedynym miastem w Polsce, w którym działa tego typu muzeum.

DEON.PL POLECA

Tabor zgromadził Romów m.in. z Polski, Niemiec, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Słowacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Romowie jeżdżą i modlą się za zmarłych w miejscach pamięci. Towarzyszy im krajowy duszpasterz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.