"Nie posługujcie się stereotypami ws. Romów"

"Nie posługujcie się stereotypami ws. Romów"
(fot. EPA/GREEK POLICE )
7 lat temu
PAP / slo

Polsce Romowie zaapelowali we wtorek do mediów, by nie posługiwały się antyromskimi stereotypami, co - ich zdaniem - ma miejsce w opisach historii małej dziewczynki odnalezionej w greckiej miejscowości Farsala. Jej porwanie przypisano romskiej rodzinie.

Federacja Romów "FROM" oraz Stowarzyszenie Romów w Polsce w apelu przesłanym PAP podkreśliły, że z narastającym niepokojem przyjmują sposób prezentowania sprawy dziewczynki. Uważają, że często jest on inspirowany "pogonią za sensacją i zyskiem".

Zdaniem Romów przekaz medialny sugeruje, że porywanie dzieci jest elementem ich tradycji. "To wykreowane przez media pomówienie pozostaje w sprzeczności z romską kulturą. Dla polskich Romów rodzina i dzieci stanowią wartość szczególną i wyjątkową. (…) Niedopuszczalne jest opisywanie Romów w kategoriach środowisk skrajnie patologicznych, w których nie istnieją jakiekolwiek idee oraz normy współżycia. Przekazywane informacje i komentarze cechuje brak (…) weryfikowania rzeczywistości i poznania prawdy" - napisali w apelu.

Romowie zwrócili uwagę, że stronnicze prezentowanie zdarzeń przekłada się na wzrost niechęci do nich w Polsce, gdzie - jak podkreślili - mieszkają od sześciu wieków i czują się częścią społeczeństwa. Grozi to także "konfliktami etnicznymi, czego odzwierciedlenie odnajdujemy na forach internetowych" - dodali.

Przypomnieli, że w Irlandii, gdzie policja niedawno odebrała dwoje jasnowłosych dzieci romskim rodzinom, w obu przypadkach testy DNA potwierdziły pokrewieństwo między nimi a opiekunami.

Dwa tygodnie temu policja podczas poszukiwania broni i narkotyków w obozie Romów w Farsali znalazła czteroletnią dziewczynkę o jasnych włosach i niebieskich oczach. Badania DNA potwierdziły, że nie jest spokrewniona z parą romskich opiekunów. Usłyszeli oni zarzut uprowadzenia dziecka. Dziewczynka została im odebrana. Ostatecznie policja ustaliła, że matką jest 38-letnia Romka z Bułgarii. Miała oddać dziecko, którego nie była w stanie utrzymać - wraz z mężem mają dziesięcioro dzieci, z czego ośmioro mieszka z nimi. Część z nich jest podobna do dziecka z Farsali.

Federacja Romska "FROM" zrzesza blisko 40 organizacji reprezentujących społeczność romską w Polsce, m.in. Stowarzyszenie Romów w Polsce, Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Romskiej, Europejskie Towarzystwo Edukacji i Kultury Romów i Romski Instytut Historyczny.

Stowarzyszenie Romów w Polsce jest jednym z najliczniejszych. Jego podstawowym zadaniem jest działanie na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa członków tej społeczności w Polsce.

Romowie w Polsce mają status mniejszości etnicznej. W Polsce mieszka ich 20-30 tys. Według różnych szacunków, w Europie przedstawicieli tej nacji jest od 8 mln do nawet ok. 15 mln.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie posługujcie się stereotypami ws. Romów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.