Muzeum Auschwitz nagrodziło wolontariuszy pomagających w Miejscu Pamięci

Muzeum Auschwitz nagrodziło wolontariuszy pomagających w Miejscu Pamięci
(fot. pl.depositphotos.com)
PAP / jb

Muzeum Auschwitz nagrodziło 10 wolontariuszy i przedstawicieli instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci za propagowanie pamięci o Auschwitz i Zagładzie. Placówka podała w czwartek, że wśród uhonorowanych są m.in. Polacy, Rosjanie i Japończycy.

- Nagroda jest wyrazem uznania i wdzięczności dla osób, które swoją pracą, zaangażowaniem, aktywnością przyczyniają się do podtrzymywania i propagowania pamięci o Auschwitz i Zagładzie. Dotyczy to pracujących w różnych częściach Muzeum: konserwacji, edukacji, zbiorach, bibliotece, administracji i innych, a także poza nim, jak przykładowo przy tłumaczeniach, korekcie, czy e-learningu - powiedział cytowany w komunikacie wicedyrektor Muzeum i szef Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk.

Jak dodał, pracownicy Muzeum wspólnie z wolontariuszami są w stanie nieść dziedzictwo Auschwitz.

- Pełniej i szerzej prowadzimy działalność edukacyjną, zachowujemy oryginalność terenu i obiektów, zabezpieczamy konserwatorsko bezcenne materialne ślady po ofiarach - wskazał Kacorzyk.

DEON.PL POLECA

Nagrody otrzymali wolontariusze: Nura Abdelmohsen, Mateusz Mateja, Kelsey Morgan, Peter Roessl, Hannah Skrzypczak, Sakura Tohma i Kinga Żelazko, a także koordynator przyjazdów młodzieży niemieckiej do Muzeum Gabriel Dittrich, opiekun grupy niesłyszących praktykantów z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szklono-Wychowawczego we Wrocławiu Piotr Kondratowicz oraz koordynatorka wolontariatu z Rosji Olga Kulinczenko.

Muzeum podało, że w ub.r. na rzecz Muzeum pracowało ponad 450 wolontariuszy, stażystów i praktykantów. Były to osoby z Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji, Czech, Słowacji, Włoch, Norwegii, Izraela, Japonii, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Rosji.

- Część z nich kontynuuje wieloletnie już programy, jak na przykład uczniowie ze szkół koncernu Volkswagena, czy szkół z okolic Hanoweru, biorących udział w projekcie Spotkań oświęcimskich, a także młodzież z oświęcimskich szkół ponadgimnazjalnych. Część z nich to indywidualne osoby, które postanawiają swój czas przeznaczyć na pracę w Miejscu Pamięci - poinformowała Monika Pastuszka-Nędza, która jest odpowiedzialna za sprawy wolontariatu w Muzeum.

Nagroda Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu "Gdyby zabrakło dziesięciu…" jest przyznawana raz do roku z okazji rocznicy utworzenia Muzeum, która przypada 2 lipca. Otrzymują ją wyróżniający się wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu. Nagroda ma formę szklanej statuetki, do której dołączony jest oficjalny list. Na awersie statuetki umieszczony jest napis w języku polskim i angielskim "Gdyby zabrakło dziesięciu…".

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzeum Auschwitz nagrodziło wolontariuszy pomagających w Miejscu Pamięci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.