Na ferie - atrakcje z morską nutą
(fot. waffelbaer / Foter / CC BY)
PAP/ kn
Latarniom morskim i nawigacji poświęcone są przygotowane specjalnie na ferie zajęcia w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Z kolei w Akwarium Gdyńskim uczniowie mogą wziąć udział w spotkaniach na temat stworzeń żyjących w morzach i innych akwenach.
Zajęcia na ferie zorganizowano w Narodowym Muzeum Morskim w oparciu o czasową wystawę pt. "Lux in tenebris. Światło w ciemnościach" prezentującą dzieje latarnictwa morskiego od starożytności po dzień dzisiejszy oraz historię prawa nabrzeżnego. Ekspozycję przygotowaną przez Towarzystwo Przyjaciół NMM można oglądać w Spichlerzach na Ołowiance.
Jedną z atrakcji wystawy jest makieta wnętrza laterny czyli przeszklonego i najczęściej najwyżej położonego pomieszczenia w latarni morskiej, w którym znajdują się urządzenia emitujące sygnały świetlne. W miejscu, gdzie w prawdziwej laternie znajdują się szyby, w jej modelu umieszczono ekrany, na których zwiedzający mogą oglądać fotograficzne panoramy wykonane z latern kilku polskich latarni morskich.
Na wystawie obejrzeć też można oryginalne eksponaty, w tym dokumenty związane z latarniami i modele statków. Na wielkoformatowych ekranach prezentowane są stereoskopowe animacje 3D pokazujące np. walkę statku handlowego z żywiołem morskim.
Jak powiedziała PAP Kamila Jezierewska z działu edukacji NMM, w trakcie zaplanowanych na nadchodzący tydzień zajęć towarzyszących wystawie, ich uczestnicy m.in. poznają rodzaje sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez latarnie i znaki nawigacyjne stosowane niegdyś i współcześnie. "W ramach zajęć dzieci wykonają też własnoręcznie model latarni morskiej" - wyjaśniła Jezierewska, dodając, że są jeszcze pojedyncze wolne miejsca na zajęcia.
W czasie ferii przez cały tydzień (bez tradycyjnej poniedziałkowej przerwy) czynny będzie też podlegający pod NMM Ośrodek Kultury Morskiej położony na przeciwnym do Spichlerzy brzegu Motławy - w sąsiedztwie gdańskiego Żurawia. W Ośrodku działa m.in. multimedialna wystawa złożona z ok. 60 stanowisk, na których można zapoznać się z podstawowymi zasadami kierowania statkiem (w tym z podstawami astronomii i nawigacji), budową statków, pracą w porcie czy codziennym życiem na morzu.
Można tu spróbować nauczyć się wiązania węzłów marynarskich, poznać wnętrze batyskafu i nauczyć się alfabetu Morse'a. W specjalnych basenach dzieci mogą też samodzielnie wywołać tsunami i zobaczyć jego skutki a także spróbować swoich sił w sterowaniu modelami statków pływających. Część ekspozycji poświęcona jest archeologii podwodnej. Zobaczyć tu można filmy z badań podwodnych oraz przedmioty wydobyte z leżących na dnie Bałtyku wraków, w tym beczki czy naczynia.
Specjalny zestaw spotkań przygotowało też na ferie prowadzone przez Morski Instytut Rybacki Akwarium Gdyńskie dysponujące 68 różnej wielkości akwariami, w których prezentowanych jest ponad 1500 żywych organizmów z około 250 gatunków występujących w rafach koralowej, oceanicznej toni, tropikach Amazonii oraz Morzu Bałtyckim.
Cykl spotkań pod nazwą "Ferie zimowe w podwodnej metropolii" obejmuje zwiedzanie Akwarium z przewodnikiem, prezentację multimedialną opowiadającą o zatopionych miastach i zaginionych światach, pokaz slajdów prezentujących miasta położone nad wodą (m.in. Nowy Jork, Sydney, Barcelonę), specjalne pokazy eksponatów z różnych rejonów świata, zajęcia plastyczne związane ze zwierzętami żyjącymi pod wodą oraz prezentacje baśni, których bohaterami są wodne zwierzęta.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł