Na ferie - atrakcje z morską nutą

Na ferie - atrakcje z morską nutą
(fot. waffelbaer / Foter / CC BY)
PAP/ kn

Latarniom morskim i nawigacji poświęcone są przygotowane specjalnie na ferie zajęcia w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Z kolei w Akwarium Gdyńskim uczniowie mogą wziąć udział w spotkaniach na temat stworzeń żyjących w morzach i innych akwenach.

Zajęcia na ferie zorganizowano w Narodowym Muzeum Morskim w oparciu o czasową wystawę pt. "Lux in tenebris. Światło w ciemnościach" prezentującą dzieje latarnictwa morskiego od starożytności po dzień dzisiejszy oraz historię prawa nabrzeżnego. Ekspozycję przygotowaną przez Towarzystwo Przyjaciół NMM można oglądać w Spichlerzach na Ołowiance.
Jedną z atrakcji wystawy jest makieta wnętrza laterny czyli przeszklonego i najczęściej najwyżej położonego pomieszczenia w latarni morskiej, w którym znajdują się urządzenia emitujące sygnały świetlne. W miejscu, gdzie w prawdziwej laternie znajdują się szyby, w jej modelu umieszczono ekrany, na których zwiedzający mogą oglądać fotograficzne panoramy wykonane z latern kilku polskich latarni morskich.
Na wystawie obejrzeć też można oryginalne eksponaty, w tym dokumenty związane z latarniami i modele statków. Na wielkoformatowych ekranach prezentowane są stereoskopowe animacje 3D pokazujące np. walkę statku handlowego z żywiołem morskim.
Jak powiedziała PAP Kamila Jezierewska z działu edukacji NMM, w trakcie zaplanowanych na nadchodzący tydzień zajęć towarzyszących wystawie, ich uczestnicy m.in. poznają rodzaje sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez latarnie i znaki nawigacyjne stosowane niegdyś i współcześnie. "W ramach zajęć dzieci wykonają też własnoręcznie model latarni morskiej" - wyjaśniła Jezierewska, dodając, że są jeszcze pojedyncze wolne miejsca na zajęcia.
W czasie ferii przez cały tydzień (bez tradycyjnej poniedziałkowej przerwy) czynny będzie też podlegający pod NMM Ośrodek Kultury Morskiej położony na przeciwnym do Spichlerzy brzegu Motławy - w sąsiedztwie gdańskiego Żurawia. W Ośrodku działa m.in. multimedialna wystawa złożona z ok. 60 stanowisk, na których można zapoznać się z podstawowymi zasadami kierowania statkiem (w tym z podstawami astronomii i nawigacji), budową statków, pracą w porcie czy codziennym życiem na morzu.
Można tu spróbować nauczyć się wiązania węzłów marynarskich, poznać wnętrze batyskafu i nauczyć się alfabetu Morse'a. W specjalnych basenach dzieci mogą też samodzielnie wywołać tsunami i zobaczyć jego skutki a także spróbować swoich sił w sterowaniu modelami statków pływających. Część ekspozycji poświęcona jest archeologii podwodnej. Zobaczyć tu można filmy z badań podwodnych oraz przedmioty wydobyte z leżących na dnie Bałtyku wraków, w tym beczki czy naczynia.
Specjalny zestaw spotkań przygotowało też na ferie prowadzone przez Morski Instytut Rybacki Akwarium Gdyńskie dysponujące 68 różnej wielkości akwariami, w których prezentowanych jest ponad 1500 żywych organizmów z około 250 gatunków występujących w rafach koralowej, oceanicznej toni, tropikach Amazonii oraz Morzu Bałtyckim.
Cykl spotkań pod nazwą "Ferie zimowe w podwodnej metropolii" obejmuje zwiedzanie Akwarium z przewodnikiem, prezentację multimedialną opowiadającą o zatopionych miastach i zaginionych światach, pokaz slajdów prezentujących miasta położone nad wodą (m.in. Nowy Jork, Sydney, Barcelonę), specjalne pokazy eksponatów z różnych rejonów świata, zajęcia plastyczne związane ze zwierzętami żyjącymi pod wodą oraz prezentacje baśni, których bohaterami są wodne zwierzęta.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na ferie - atrakcje z morską nutą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.