Najstarszy akt prawny w Polsce na liście UNESCO

(fot shutterstock.com)
PAP / sz

Najstarszy akt prawny sporządzony w Polsce został wydany w 1153 r. przez możnowładcę, rycerza polskiego Zbiluta z Panigrodza, jako dokument fundacyjny klasztoru cystersów. W sobotę w Łeknie odbyły się uroczystości z okazji wpisania dokumentu na listę UNESCO Pamięć Świata.

Sobotnim uroczystościom przewodniczył w Łeknie prymas Polski abp Wojciech Polak.

Dokument Zbiluta z 1153 r. jest dokumentem fundacyjnym klasztoru cystersów w Łeknie, wydanym przez możnowładcę, rycerza polskiego Zbiluta z Panigrodza. To najstarszy akt prawny sporządzony w Polsce. Jego dwa zachowane egzemplarze przechowywane są w Archiwum Państwowym w Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie.

DEON.PL POLECA

Według historyków opactwo w Łeknie było w ówczesnych czasach jednym z najbogatszych opactw na ziemiach polskich. Jego darczyńcami były m.in. książę Bolesław Kędzierzawy, książę Władysław Odonic, książę Władysław Łokietek, król Wacław II oraz król Kazimierz Wielki. Opactwo funkcjonowało do przełomu XIV/XV wieku, następnie decyzją opata Tylmana, ostatniego opata łekneńskiego, przeniesiono je z Łekna do Wągrowca.

Podczas homilii prymas mówił, że dzięki wpisaniu dokumentu na listę UNESCO raz jeszcze zostaje uwieczniona pamięć o łekneńskich cystersach i ich klasztorze, oraz autorze tego dokumentu.

W sobotnich uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz lokalnych i parlamentarnych.

Uroczystość umieszczenia kolejnych 11 unikatowych dokumentów na Polskiej Liście Krajowego Programu UNESCO Pamięć Świata odbyła się na początku listopada w Warszawie. Wśród dokumentów były także m.in. XII-wieczny Rocznik świętokrzyski dawny, najstarszy zachowany w oryginale pomnik polskiej historiografii oraz Akt unii krewskiej z 1385 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najstarszy akt prawny w Polsce na liście UNESCO
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.