Najważniejsze odkrycia archeologiczne na wystawie

Najważniejsze odkrycia archeologiczne na wystawie
(fot. shutterstock.com)
PAP / jm

Fragment drewnianej drogi z XIV wieku i biegnącego wzdłuż niej rynsztoka oraz elementy średniowiecznej fortyfikacji odkryto podczas trwających od czterech lat badań archeologicznych starówki w Gliwicach. Najważniejsze eksponaty będzie można zobaczyć na wystawie.

Gliwice są jednym z nielicznych powstałych w średniowieczu miast (w XIII w.), gdzie przeprowadzono badania archeologiczne praktycznie na całym terenie starówki. Prace odbywały się w czasie modernizacji nawierzchni ulic wokół rynku - powiedziała PAP kierownik działu archeologii Muzeum w Gliwicach Monika Michnik.

Od soboty na wystawie w Zamku Piastowskim - Oddziale Muzeum w Gliwicach będzie można zobaczyć najważniejsze odkrycia, m.in. zdjęcia ulic, gdzie odkryto drewnianą drogę z XIV wieku z opisami archeologicznymi i rekonstrukcją tych miejsc, jak i fragment średniowiecznego rynsztoka czy dawne przedmioty codziennego użytku.

DEON.PL POLECA

- Chyba nikt z archeologów rozpoczynających badania w 2011 r. nie spodziewał się takiej skali odkryć - podkreśliła Michnik.

Do największych archeologicznych odkryć na terenie gliwickiej starówki należy m.in. fragment drewnianej, utwardzanej nawierzchni arterii wylotowej w kierunku Raciborza z biegnącym wzdłuż niej rynsztokiem, odprowadzającym wody deszczowe i ścieki do miejskiej fosy. To znalezisko datowane jest na XIV wiek.

Ponadto odkryto m.in. miejską fosę z przełomu XIII i XIV wieku, pozostałości zakładów rzemieślniczych i kolejne fragmenty murów miasta z końca średniowiecza, m.in. fundamenty dawnej Białej Bramy, zwanej Bytomską. - Do tej pory posiadaliśmy tylko archiwalne przekazy o bramie, ale nie wiedzieliśmy, gdzie dokładnie była usytuowana - powiedziała Michnik.

Podczas dwóch pierwszych lat badań terenowych, jak dodała Michnik, odkryto ponad 200 tys. zabytków archeologicznych.

- Większość z nich stanowią popularne odkrycia, często znajdowane podczas badań archeologicznych, jak ceramiczne i drewniane naczynia, elementy stroju w postaci guzików, sprzączek czy skórzane podeszwy średniowiecznych ciżm - powiedziała Michnik.

- Jednak niektóre z nich są wyjątkowe i rzadkie, jak lichtarz z fragmentem świeczki, oświetlającej być może drogę do domu mieszczaninowi, stillusy, którymi uczniowie pieczołowicie robili notatki, czy też kopaczka z drewnianym trzonkiem służąca do pielęgnacji przydomowego ogródka - zaznaczyła.

Michnik dodała, że badania terenowe wkrótce się zakończą; następnie naukowcy będą analizować i opisywać odkryte zabytki. - W ciągu czterech lat przebadaliśmy praktycznie całą starówkę oprócz rynku (tam prowadzono wykopaliska w 2010 r. - PAP), czyli większość ulic i placów znajdujących się między okalającymi dawne miasto ulicami Górnych i Dolnych Wałów - wyjaśniła Michnik.

Głośnym echem przed paru laty odbiły się także badania archeologiczne prowadzone podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach. Na cmentarzu, pochodzącym prawdopodobnie z połowy XV wieku, znajdującym się w centrum Gliwic przy ul. Dworcowej natrafiono na kilkadziesiąt pochówków. Odkrycie okazało się nietypowe ze względu na 11 pochówków z głowami odciętymi i umieszczonymi pomiędzy kośćmi nóg, które określono jako "atypowe", "nietypowe" bądź "antywampiryczne".

"Antywampiryczny" pochówek mógł wskazywać na wtórne, świadome i intencjonalne naruszenie układu grobu. Naukowcy odkryli jednak, że w tym wypadku głowy ścięto prawdopodobnie toporami lub mieczami, a czaszki od chwili pochówku znajdowały się już między nogami. Archeolodzy wskazali wówczas, że najbardziej prawdopodobną hipotezą dotyczącą tego cmentarza jest ta związana z opiniami, że pochowano w tym miejscu m.in. skazańców mogących wywodzić się z mniejszości religijnej, etnicznej czy społecznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najważniejsze odkrycia archeologiczne na wystawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.