Schetyna: Przyszły tydzień kluczowy ws. uchodźców

Schetyna: Przyszły tydzień kluczowy ws. uchodźców
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / mc

- Przyszły tydzień jest absolutnie kluczowy, jeśli chodzi o decyzję UE w kwestii uchodźców - powiedział w czwartek w TVN 24 szef MSZ Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem "Europa musi bronić swoich południowych granic".

Zdaniem Schetyny pod koniec przyszłego tygodnia, w którym planowane jest najpierw spotkanie szefów MSW krajów UE, przygotowujące szczyt Unii, a potem 23 września, zwołany przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska szczyt szefów państw i rządów, "Europa musi wiedzieć, co chce zrobić" w sprawie uchodźców.
- Przede wszystkim oczekiwałbym tego, że nie będziemy ciągle mówić o podziale liczby uchodźców, bo dzielimy liczbę 120 tysięcy, która dzisiaj jest już wzięta z sufitu, a trzeba mieć pomysł na cały problem - odpowiedział Schetyna pytany, jakiej decyzji spodziewa się po szczycie.
- Jeśli my jako Europa w przyszłym tygodniu światu, a przede wszystkim tym emigrantom, którzy chcą do Europy przybyć powiemy: podzieliliśmy 120 tysięcy, to spowodujemy jeszcze większą migrację do Europy - podkreślił.
Zdaniem polskiego szefa MSZ kluczowe będą dobre pomysły na ośrodki recepcyjne dla uchodźców oraz na skuteczną ochronę granic. - Europa musi bronić skutecznie swoich południowych granic, musi wiedzieć, kto ucieka z północnej Syrii, a kto jest emigrantem ekonomicznym z Albanii - powiedział.
Schetyna przypomniał, że udało się np. powstrzymać kilka miesięcy temu migrację przez Libię. - Gdy jako ministrowie spraw zagranicznych podjęliśmy decyzje odnośnie misji Tryton (program patrolowania Morza Śródziemnego - przyp. red.), która ograniczyła tę możliwość, migracja się skończyła. Tu trzeba szukać klucza, aby zatrzymać ten proces, który jest niekontrolowany przez nikogo - mówił minister w TVN24.
Pytany o decyzję Parlamentu Europejskiego, który w czwartek poparł propozycję podziału 120 tys. uchodźców między kraje UE, Schetyna odpowiedział: "nikt go, za przeproszeniem, nie pytał o zgodę". "Decyzję podejmują szefowie państw" - oświadczył.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Schetyna: Przyszły tydzień kluczowy ws. uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.