Natura 2000: internetowe szkolenia GDOŚ
Szkolenia o unijnej sieci obszarów chronionych Natura 2000 uruchomiła w internecie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - poinformowała rzeczniczka prasowa GDOŚ Monika Jakubiak. W Polsce jest prawie 1000 miejsc podlegających takiej ochronie.
Szkolenie polega na zapoznaniu się w internecie na stronie e-natura2000.pl z informacjami dotyczącymi tego unijnego systemu ochrony przyrody. Kończy się testem, którego zaliczenie daje prawo do certyfikatu GDOŚ o znajomości tych zagadnień.
Pierwsze z przygotowanych przez GDOŚ szkoleń dostępnych na platformie nauczania przez internet, skierowane jest do samorządowców. Chodzi przede wszystkim o pracowników tych samorządów, na których terenie są obszary Natura 2000 i osoby na co dzień zajmujące się ochroną przyrody. Dyrekcja uruchomi później szkolenia skierowane m.in. do studentów - podała Jakubiak.
Rzeczniczka zaznaczyła, że nowa platforma nauczania nie jest zamknięta dla innych osób zainteresowanych wiedzą o tej formie ochrony przyrody. Po zarejestrowaniu się w systemie szkoleń i uzyskaniu dostępu, można rozpocząć interesujący nas kurs. Najpierw wypełniamy test określający początkowy poziom naszej wiedzy o sieci Natura 2000, potem przechodzimy do kolejnych tematów szkolenia.
"To uporządkowana wiedza o sieci Natura 2000, z której można korzystać poznając nowe tematy lub omijając znane już zagadnienia. Moduły i lekcje zawierają najważniejsze informacje o sieci, a dodatkowe informacje wzbogacają materiał szkoleniowy" - poinformowała Jakubiak.
Uczestnik internetowego szkolenia może łatwo sprawdzać swoje postępy za pomocą interaktywnych testów i zadań. Jak w każdej platformie elektronicznego nauczania korzystający ma możliwość nauki w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie i z każdego miejsca na świecie gdzie jest dostęp do internetu - dodała.
Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 to prowadzony od 1992 r. system ochrony przyrody obejmujący obszary chronionych siedlisk przyrodniczych oraz obszary specjalnej ochrony ptaków w całej Europie. Ochrona polega na tym, by nie pogarszać obecnego stanu tych terenów, co nie wyklucza ich gospodarczego wykorzystania.
Skomentuj artykuł