Nie będzie pielgrzymki rodzin ofiar katastrofy

PAP / slo

Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i krótka modlitwa w Smoleńsku oraz nabożeństwo w Katyniu odbędą się 10 kwietnia w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej i 73. rocznicę zbrodni katyńskiej. Rodziny ofiar katastrofy nie wybierają się do Smoleńska.

Główne państwowe uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej odbędą się w Warszawie - poinformował w czwartek PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert. Podkreślił, że w skromnych uroczystościach, które odbędą się w Smoleńsku 10 kwietnia, poza przedstawicielami Rady, udział weźmie ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.

- Nie ma żadnej oficjalnej pielgrzymki ani do Smoleńska, ani do Katynia. Nie oznacza to jednak, że nie odbędą się tam żadne uroczystości. Przy maleńkiej asyście wojskowej złożymy kwiaty, zapalimy znicze i pomodlimy się. Nie będzie żadnych przemówień - powiedział Kunert.

Po uroczystości w Smoleńsku, które zaplanowano o godz. 12 na miejscu katastrofy, odbędą się kolejne na cmentarzu w Lesie Katyńskim. - Tutaj będzie jak zazwyczaj. Złożenie kwiatów na części prawosławnej memoriału katyńskiego i przejście na nasz cmentarz wojenny. Tam od ok. godz. 13.15 rozpocznie się nabożeństwo celebrowane przez o. Ptolemeusza ze Smoleńska. Będzie oczywiście złożenie wieńców, zapalenie zniczy, wpis do księgi pamiątkowej cmentarza i to jest wszystko - mówił sekretarz Rady, dodając, że podobnie jak w Smoleńsku nie są zaplanowane żadne przemówienia.

DEON.PL POLECA

Na pytanie o udział krewnych ofiar zbrodni katyńskiej w rocznicowych uroczystościach w Katyniu Kunert odpowiedział, że w tym roku rodziny katyńskie nie wyraziły takiej potrzeby. Dodał też, że mimo iż upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej oraz zbrodni katyńskiej będzie miało nieoficjalny charakter, to należy się spodziewać przedstawicieli władz Rosji. - Zazwyczaj tak bywało, że nawet gdy nie było oficjalnej delegacji państwowej, to jednak na miejscu ktoś z gospodarzy był - mówił.

Sekretarz Rady podkreślił też, że za oficjalne państwowe uroczystości związane z katastrofą smoleńską, które odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, odpowiada ministerstwo kultury. Zgodnie ze statutem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zajmuje się ona opieką nad miejscami walk i męczeństwa Polaków, głównie z okresu II wojny światowej, m.in. poprzez ich upamiętnianie oraz opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi.

We wcześniejszej rozmowie z PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że kolejne duże państwowe uroczystości w Smoleńsku mają się odbyć przy okazji odsłonięcia pomnika. - Okazja, aby pojawić się ponownie na tej tragicznej ziemi, będzie wtedy, kiedy będziemy mieli szansę odsłonięcia pomnika i upamiętnienia tych, którzy zginęli - powiedział Zdrojewski.

Dodał też, że stanowisko rodzin w sprawie upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed trzech lat jest zróżnicowane. - Część rodzin będzie w Świątyni Opatrzności Bożej, część będzie prawdopodobnie towarzyszyło panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu w uroczystościach, które on przygotowuje, a znaczna część rodzin postanowiła, że będzie w tym dniu na grobach najbliższych, w różnych miejscach w Polsce - powiedział minister.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie będzie pielgrzymki rodzin ofiar katastrofy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.