„Nie udało się nas zabić” – mówi jedyna Żydówka mieszkająca w Oświęcimiu

„Nie udało się nas zabić” – mówi jedyna Żydówka mieszkająca w Oświęcimiu
Auschwitz (1944) - Żydzi przywiezieni z Węgier - depositphotos.com (62540507)
PAP / pzk

Pochodząca z Izraela Hila Weisz-Gut, jedyna Żydówka mieszkająca w Oświęcimiu, powiedziała stacji CNN, że jej obecność w tym mieście świadczy o tym, że Żydów nie udało się eksterminować. Zapewniła, że nie padła w Oświęcimiu ofiarą żadnego antysemickiego incydentu.

  • Żydzi przetrwali po Holokauście – mówi pochodząca z Izraela Hila Weisz-Gut, jedyna Żydówka mieszkająca w Oświęcimiu
  • Weisz-Gut nie doświadczyła w Oświęcimiu incydentów antysemickich
  • W Auschwitz zginęła niemal cała rodzina jej babki. Weisz-Gut zamieszkała w Oświęcimiu w 2023 roku z mężem, Polakiem
  • Często spotyka się z sceptycyzmem i drwinami ze strony innych Żydów, którzy nie rozumieją jej decyzji o zamieszkaniu w Oświęcimiu
  • Weisz-Gut pracuje w Muzeum Żydowskim Oszpicin
  • Liczba antysemickich incydentów w Europie wzrosła, szczególnie we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Wzrost wynosi średnio 40%, z gwałtownym wzrostem aktów przemocy

„Dla mnie (miejsce zamieszkania) to świadectwo, że próbowali nas złamać i eksterminować, ale się nie udało. Jesteśmy pokoleniem, które mówi: ‘Nie udało się wam. I nigdy się nie uda’” – podkreśliła Weisz-Gut. Kobieta zamieszkała w Oświęcimiu w 2023 r. wraz ze swoim mężem, Polakiem, który urodził się w tym mieście. W Auschwitz zginęła niemal cała rodzina jej babki, wywieziona z Węgier. Dziś młoda Żydówka widzi podobóz Auschwitz w Monowicach z okien swojej sypialni.

Weisz-Gut przyznała, że Żydzi często reagują na informację o jej miejscu zamieszkania ze sceptycyzmem, a nawet drwiną. Powiedziała CNN, że gdyby babka znała jej adres, to „przewróciłaby się w grobie”. Zapewniła jednak, że sąsiedzi w Oświęcimiu przyjęli ją serdecznie i miło, zadawali pytania i życzyli jej ‘Szabat szalom’ (dobrego szabasu). „Nie miałam żadnej sprzeczki, która miałaby związek z antysemityzmem” – powiedziała.

Weisz-Gut pracuje obecnie w Muzeum Żydowskim Oszpicin w Oświęcimiu, gdzie opowiada gościom z Izraela o dawnej społeczności żydowskiej w regionie. CNN podkreśliła, że w 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz grupy monitoringowe stwierdzają wzrost antysemityzmu w Europie, być może pod wpływem wojny w Strefie Gazy.

DEON.PL POLECA

Agencja Praw Podstawowych UE i niektóre organizacje zaalarmowały o 40-procentowym wzroście liczby incydentów antysemickich od czasu ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r., który zapoczątkował wojnę w Strefie Gazy. „Średnio 96 proc. Żydów powiedziało nam, że zetknęli się w życiu z antysemityzmem, a 80 proc. uważa, że sytuacja pogorszyła się w ostatnich latach” – powiedziała rzeczniczka agencji Nicole Romain.

CNN zaznaczyła, że we Francji, gdzie mieszka największej Żydów w Europie, liczba antysemickich incydentów wzrosła od wybuchu wojny w Strefie Gazy o 284 proc. Gwałtowny wzrost antysemityzmu, w tym związanego z aktami przemocy, nastąpił też w Niemczech. W Wielkiej Brytanii żydowska organizacja Community Security Trust zanotowała w pierwszej połowie ubiegłego roku 1978 antysemickich incydentów, co jest liczbą rekordowo wysoką.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej

W piekle obozu koncentracyjnego ratowała tysiące dzieci

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

„Nie udało się nas zabić” – mówi jedyna Żydówka mieszkająca w Oświęcimiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.