Niewybuchy w pobliżu gazoportu w Świnoujściu
Trałowiec oraz nurkowie Marynarki Wojennej wzięli udział w sobotę w akcji podjęcia oraz zdetonowania dwóch niewybuchów, znalezionych w rejonie budowy gazoportu w Świnoujściu - poinformował oficer prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kpt. mar. Jacek Kwiatkowski.
Bomba lotnicza oraz pocisk moździerzowy kalibru 210 mm leżały na dnie Zatoki Pomorskiej. Natrafiono na nie podczas prac związanych z budową terminalu LNG.
Oba niewybuchy leżały na głębokości około 8 m, w odległości około 150 metrów od falochronu osłonowego świnoujskiego gazoportu.
Obiekty po wydobyciu zostały zdetonowane - bomba lotnicza na poligonie morskim 12 mil morskich od brzegu, zaś pocisk - na poligonie lądowym.
Okręty obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej oraz grupy nurków-minerów MW są wyspecjalizowani do poszukiwania, wykrywania i niszczenia niebezpiecznych obiektów zalegających w morzu. Nurkowie oraz saperzy MW interweniują też w strefie brzegowej, a nawet w głębi lądu. Rocznie takich interwencji jest ponad 100.
Siły przeciwminowe Marynarki Wojennej uczestniczą także w działaniach międzynarodowych, m.in. w likwidacji obiektów z II wojny światowej zalegających u wybrzeży Litwy, Łotwy i Estonii w ramach operacji "Open Spirit"; działają też w ramach elitarnych sił obrony przeciwminowej NATO.
Skomentuj artykuł