Nowa nowela ustawy o kierujących pojazdami

Nowa nowela ustawy o kierujących pojazdami
(fot. pixelroiber / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
PAP / mh

Senat poparł nowelę ustawy o kierujących pojazdami. Przesuwa ona m.in. termin wejścia w życie niektórych zapisów ze stycznia br. na styczeń 2016 r. Dotyczą one np. kursów dokształcających po uzyskaniu prawa jazdy i oznakowania pojazdu w okresie próbnym.

W środowym głosowaniu Senat poparł nowelizację, nie wprowadzając do niej poprawek. Za wnioskiem głosowało 59 senatorów, 33 było przeciw. 
19 stycznia 2013 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadza m.in. nowe kategorie i wzór prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów w procesie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.
Zgodnie z uchwaloną na początku stycznia przez Sejm nowelą przepisy, których stosowanie jest związane z danymi gromadzonymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), mają wejść w życie dopiero od 4 stycznia 2016 r. Chodzi m.in. o obowiązek: odbycia pomiędzy 4. i 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego, obowiązek kierowania w okresie próbnym - przez pierwsze 8 miesięcy - wyłącznie samochodem oznakowanym okrągłą nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego, odbycia kursu reedukacyjnego dla osób, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia.
Zgodnie z nowelą przesunięty w czasie ma być także zapis, według którego kierowca traci prawo jazdy, jeśli w okresie próbnym popełni trzy wykroczenia lub przestępstwo. W myśli projektu dopiero od 2016 roku zaczną obowiązywać niektóre zakazy.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu noweli, najistotniejszym argumentem przemawiającym za przesunięciem terminu wejścia w życie niektórych przepisów jest fakt, iż wdrożenie zmian w systemie informatycznym CEPiK i dalsze jego funkcjonowanie w oparciu o dotychczasowe rozwiązania techniczne wiąże się z wysokim kosztem. MSW podjęło decyzję o modernizacji systemów PESEL i CEPiK, co ma zapewnić skuteczne działanie rozwiązań noweli oraz przynieść oszczędności. Z informacji resortu wynika, że według wstępnych szacunków, dzięki przekształceniom rejestrów PESEL i CEPiK uda się obniżyć koszty ich utrzymania o 30 proc. W ciągu pięciu lat ma przynieść oszczędności do budżetu państwa w wysokości ok. 120 mln zł.
Nowela przewiduje również, że od 4 stycznia 2016 r. m.in. żołnierze, policjanci, strażacy, pogranicznicy, funkcjonariusze BOR będą mieli obowiązek odbycia obowiązkowego kursu w zakresie kierowania pojazdem uprzywilejowanym. Aktualnie do kierowania nim wystarczą jedynie umiejętności wymagane od kandydatów na kierowców. Nowelizacja wprowadza także przepisy przejściowe dla osób, które ukończyły szkolenie na prawo jazdy kategorii A i nie zdały jeszcze egzaminu, a 19 stycznia 2013 r. nie będą miały ukończonych 24 lat. Osoby te będą mogły uzyskać prawo jazdy kategorii A2.
W związku ze zmianą przepisów w całym kraju do ośrodków ruchu drogowego zgłasza się wiele osób, by zdać egzamin na prawo jazdy według starych zasad. Zmiany, które wejdą w życie 19 stycznia, dotyczą przede wszystkim części teoretycznej egzaminu. By uzyskać prawo jazdy kategorii B, zamiast 18 pytań wylosowanych z puli 500 - jak dotąd - egzaminowany będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tys. Przyszły kierowca, odpowiadając na pierwszych 20 pytań, będzie miał tylko 20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź. 
Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowa nowela ustawy o kierujących pojazdami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.