Nowi Kawalerowie Orderu Uśmiechu
Wychowankowie Janusza Korczaka, założyciele Fundacji "Spełnionych Marzeń", kardiolog i endokrynolog znaleźli się wśród kawalerów Orderu Uśmiechu. Na jesiennym posiedzeniu kapituła przyznała na wniosek dzieci odznaczenia dziesięciu kolejnym osobom.
Orderem Uśmiechu uhonorowano już 945 osób z całego świata.
Itzchak Belfer jest rzeźbiarzem i malarzem, który w swoich pracach plastycznych często nawiązuje do tematyki dziecięcej. Propaguje idei korczakowskie wśród dorosłych i dzieci, często spotyka się z najmłodszymi w szkołach - rozmawia o Korczaku i jego idei, organizuje warsztaty plastyczne dla dzieci.
Szlomo Nadel na co dzień zajmuje się fotografią. W swoich spotkaniach z dziećmi, którym poświęcił znaczną część swojego życia, wprowadza najmłodszych w tajniki fotografowania i przekazuje im wartości, które wyniósł z dzieciństwa. Propaguje i przekazuje nowym pokoleniom spuściznę Janusza Korczaka.
Izaak Skałka po wyjeździe do Izraela pracował w szpitalu jako pracownik techniczny i jako wolontariusz wspierający chore dzieci. Spotkania z dziećmi kontynuował także wtedy, gdy przeszedł na emeryturę. Opowiadał im o Korczaku i wpajanych przez niego wartościach.
O Order Uśmiechu wychowanków Korczaka wnioskowali członkowie Rady Uczniowskiej Eksperymentalnej Szkoły "Avihayl" w Avihayl w Izraelu.
Kapituła zdecydowała także o odznaczeniu prof. Wandy Kawalec, kierownika Kliniki Kardiologii CZD, konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii dziecięcej. O Order Uśmiechu wnioskowali jej pacjenci, podopieczni Fundacji "Serce Dziecka".
Order otrzyma także o. Łucjan Królikowski - 93-letni zakonnik klasztoru św. Stanisława w Chicopee w USA, opiekun sierot wojennych, który wywiózł do Kanady w 1949 r. 150 dzieci z polskiego obozu Uchodźców Syberyjskich w Tanzanii i opiekował się nimi aż do osiągnięcia pełnoletniości. O odznaczenie dla niego wnioskowały polskie dzieci ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport w USA.
Odznaczenie przyznano również Małgorzacie i Tomaszowi Osuchom, założycielom Fundacji "Spełnionych Marzeń", która opiekuje się dziećmi chorymi na białaczkę oraz inne choroby nowotworowe. Pomagają dzieciom w Warszawie, w Kielcach, w Lublinie i w Olsztynie, organizują dla nich zabawy, koncerty, prezenty, spotkania ze znanymi ludźmi. Rozumieją problemy swoich podopiecznych, bo sami zmierzyli się z tą chorobą (ich 11-letni syn zmarł na raka). O Order Uśmiechu wystąpili z wnioskiem mali pacjenci szpitali w Olsztynie, Lublinie i Kielcach.
Order przyznano także Marii i Krzysztofowi Szupilukom, którzy od trzydziestu lat prowadzą Zespół Tańca Ludowego "Mali Gorzowiacy". Są z członkami zespołu przez cały rok - także w wakacje i ferie. Organizują biwaki, zimowiska, warsztaty, wyjazdy na festiwale (także za granicą) oraz różne imprezy integrujące. Rodzina zespołowa liczy 200 osób - od przedszkolaków do maturzystów. Przez zespół przewinęło się 850 osób. Uczą się nie tylko tańców ludowych, ale poznają polską tradycję. Od 1994 r. Szupilukowie organizują Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży, a od 2009 r. także Międzynarodowy Festiwal Tańca "Gorzów". O odznaczenie ich wnioskowali członkowie oraz przyjaciele Zespołu "Mali Gorzowiacy".
Kapituła zdecydowała o odznaczeniu prof. Davida A. Weinsteina - specjalisty od endokrynologii pediatrycznej (Uniwersytet Floryda), który specjalizuje się w leczeniu bardzo rzadkiej nieuleczalnej choroby genetycznej - glikogenozy. Odwiedza różne kraje i uczy miejscowych lekarzy, jak walczyć z tą chorobą i pomagać konkretnym pacjentom (opracowuje indywidualne programy leczenia). Stworzył autorski program zapewniający każdemu dziecku z glikogenozą specjalistyczną pomoc. Dzieciom z biedniejszych rodzin pokrywa koszty dojazdu do kliniki. Pod jego opieką jest ponad 360 pacjentów z całego świata. Pomysł udekorowania profesora Orderem Uśmiechu zrodził się podczas jego wizyty w Polsce. Wniosek poparły dzieci z całego świata.
W środę na zaproszenie Pierwszej Damy Anny Komorowskiej dwudziestu kawalerów Orderu Uśmiechu i członków kapituły wzięło udział w spotkaniu z okazji 45-lecia odznaczenia. Spotkanie w Belwederze połączone było z lunchem przygotowanym przez laureatów konkursu kulinarnego "Tradycyjne Produkty - Nowoczesna Kuchnia Polska", uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie (Pomorskie). Nagrodą główną w konkursie była możliwość przygotowania lunchu dla małżonki prezydenta i jej gości.
Order Uśmiechu jest jedynym na świecie odznaczeniem przyznawanym wyłącznie na wniosek dzieci. Pomysł zrodził się w 1968 r. w redakcji "Kuriera Polskiego", którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. W 1979 r. sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Do tej pory otrzymało go 945 osób z ponad 45 krajów, m.in. Jan Paweł II, XIV Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Astrid Lindgren, Ewa Szelburg-Zarembina, Danuta i Jacek Kuroń, Irena Santor, Ewa Błaszczyk, Anna Dymna, Krystyna Feldman, Irena Kwiatkowska, Steven Spielberg, Irena Sendlerowa.
Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu jest Marek Michalak, obecny rzecznik praw dziecka.
Skomentuj artykuł