Nowi Kawalerowie Orderu Uśmiechu

Nowi Kawalerowie Orderu Uśmiechu
O Order Uśmiechu wychowanków Korczaka wnioskowali członkowie Rady Uczniowskiej Eksperymentalnej Szkoły "Avihayl" w Avihayl w Izraelu.
PAP / slo

Wychowankowie Janusza Korczaka, założyciele Fundacji "Spełnionych Marzeń", kardiolog i endokrynolog znaleźli się wśród kawalerów Orderu Uśmiechu. Na jesiennym posiedzeniu kapituła przyznała na wniosek dzieci odznaczenia dziesięciu kolejnym osobom.

Orderem Uśmiechu uhonorowano już 945 osób z całego świata.

Itzchak Belfer jest rzeźbiarzem i malarzem, który w swoich pracach plastycznych często nawiązuje do tematyki dziecięcej. Propaguje idei korczakowskie wśród dorosłych i dzieci, często spotyka się z najmłodszymi w szkołach - rozmawia o Korczaku i jego idei, organizuje warsztaty plastyczne dla dzieci.

DEON.PL POLECA

Szlomo Nadel na co dzień zajmuje się fotografią. W swoich spotkaniach z dziećmi, którym poświęcił znaczną część swojego życia, wprowadza najmłodszych w tajniki fotografowania i przekazuje im wartości, które wyniósł z dzieciństwa. Propaguje i przekazuje nowym pokoleniom spuściznę Janusza Korczaka.

Izaak Skałka po wyjeździe do Izraela pracował w szpitalu jako pracownik techniczny i jako wolontariusz wspierający chore dzieci. Spotkania z dziećmi kontynuował także wtedy, gdy przeszedł na emeryturę. Opowiadał im o Korczaku i wpajanych przez niego wartościach.

O Order Uśmiechu wychowanków Korczaka wnioskowali członkowie Rady Uczniowskiej Eksperymentalnej Szkoły "Avihayl" w Avihayl w Izraelu.

Kapituła zdecydowała także o odznaczeniu prof. Wandy Kawalec, kierownika Kliniki Kardiologii CZD, konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii dziecięcej. O Order Uśmiechu wnioskowali jej pacjenci, podopieczni Fundacji "Serce Dziecka".

Order otrzyma także o. Łucjan Królikowski - 93-letni zakonnik klasztoru św. Stanisława w Chicopee w USA, opiekun sierot wojennych, który wywiózł do Kanady w 1949 r. 150 dzieci z polskiego obozu Uchodźców Syberyjskich w Tanzanii i opiekował się nimi aż do osiągnięcia pełnoletniości. O odznaczenie dla niego wnioskowały polskie dzieci ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport w USA.

Odznaczenie przyznano również Małgorzacie i Tomaszowi Osuchom, założycielom Fundacji "Spełnionych Marzeń", która opiekuje się dziećmi chorymi na białaczkę oraz inne choroby nowotworowe. Pomagają dzieciom w Warszawie, w Kielcach, w Lublinie i w Olsztynie, organizują dla nich zabawy, koncerty, prezenty, spotkania ze znanymi ludźmi. Rozumieją problemy swoich podopiecznych, bo sami zmierzyli się z tą chorobą (ich 11-letni syn zmarł na raka). O Order Uśmiechu wystąpili z wnioskiem mali pacjenci szpitali w Olsztynie, Lublinie i Kielcach.

Order przyznano także Marii i Krzysztofowi Szupilukom, którzy od trzydziestu lat prowadzą Zespół Tańca Ludowego "Mali Gorzowiacy". Są z członkami zespołu przez cały rok - także w wakacje i ferie. Organizują biwaki, zimowiska, warsztaty, wyjazdy na festiwale (także za granicą) oraz różne imprezy integrujące. Rodzina zespołowa liczy 200 osób - od przedszkolaków do maturzystów. Przez zespół przewinęło się 850 osób. Uczą się nie tylko tańców ludowych, ale poznają polską tradycję. Od 1994 r. Szupilukowie organizują Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży, a od 2009 r. także Międzynarodowy Festiwal Tańca "Gorzów". O odznaczenie ich wnioskowali członkowie oraz przyjaciele Zespołu "Mali Gorzowiacy".

Kapituła zdecydowała o odznaczeniu prof. Davida A. Weinsteina - specjalisty od endokrynologii pediatrycznej (Uniwersytet Floryda), który specjalizuje się w leczeniu bardzo rzadkiej nieuleczalnej choroby genetycznej - glikogenozy. Odwiedza różne kraje i uczy miejscowych lekarzy, jak walczyć z tą chorobą i pomagać konkretnym pacjentom (opracowuje indywidualne programy leczenia). Stworzył autorski program zapewniający każdemu dziecku z glikogenozą specjalistyczną pomoc. Dzieciom z biedniejszych rodzin pokrywa koszty dojazdu do kliniki. Pod jego opieką jest ponad 360 pacjentów z całego świata. Pomysł udekorowania profesora Orderem Uśmiechu zrodził się podczas jego wizyty w Polsce. Wniosek poparły dzieci z całego świata.

W środę na zaproszenie Pierwszej Damy Anny Komorowskiej dwudziestu kawalerów Orderu Uśmiechu i członków kapituły wzięło udział w spotkaniu z okazji 45-lecia odznaczenia. Spotkanie w Belwederze połączone było z lunchem przygotowanym przez laureatów konkursu kulinarnego "Tradycyjne Produkty - Nowoczesna Kuchnia Polska", uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie (Pomorskie). Nagrodą główną w konkursie była możliwość przygotowania lunchu dla małżonki prezydenta i jej gości.

Order Uśmiechu jest jedynym na świecie odznaczeniem przyznawanym wyłącznie na wniosek dzieci. Pomysł zrodził się w 1968 r. w redakcji "Kuriera Polskiego", którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. W 1979 r. sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Do tej pory otrzymało go 945 osób z ponad 45 krajów, m.in. Jan Paweł II, XIV Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Astrid Lindgren, Ewa Szelburg-Zarembina, Danuta i Jacek Kuroń, Irena Santor, Ewa Błaszczyk, Anna Dymna, Krystyna Feldman, Irena Kwiatkowska, Steven Spielberg, Irena Sendlerowa.

Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu jest Marek Michalak, obecny rzecznik praw dziecka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowi Kawalerowie Orderu Uśmiechu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.