Nowy Sącz obchodził 720-lecie istnienia
720-lecie istnienia świętował w czwartek Nowy Sącz. Akt lokacyjny nadał miastu król Wacław II 8 listopada 1292 r. Podczas uroczystości powieściopisarka i publicystka Gabriela Danielewicz została wyróżniona Tarczą Herbową "Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza".
Główne obchody z okazji jubileuszu miasta rozpoczęła w czwartkowe popołudnie msza św. w intencji ojczyzny w bazylice kolegiackiej św. Małgorzaty. Następnie w Małopolskim Centrum Kultury Sokół odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Na spotkaniu odznaczenie Tarczę Herbową "Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza" otrzymała publicystka i powieściopisarka, członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich, Gabriela Danielewicz.
- Tarczę Herbową otrzymują osoby, które przyczyniają się do rozwoju Nowego Sącza, a do takich należy pani Danielewicz - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka Urzędu Miasta, Małgorzata Grybel.
Gabriela Danielewicz jest autorką opowieści o Sądecczyźnie. Napisała m.in. "Pogłos znad Dunajca" oraz "Pamiętnik Sądeczanki" - sagę o Nowym Sączu i sądeckich rodzinach z przełomu XIX i XX w. "Pamiętnik Sądeczanki" ukazywał się w odcinkach w regionalnych i lokalnych gazetach sądeckich. W czwartek był po raz pierwszy prezentowany w formie książkowej - wyjaśniła rzeczniczka.
Podczas uroczystej sesji historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Zenon Piech wygłosił wykład pt. "Symbole Miasta Nowego Sącza". - Chciałbym, aby kompleksowo od strony historycznej, heraldycznej i plastycznej opracować znaki Nowego Sącza: herb, pieczęć, chorągiew, sztandar - mówił w czwartek prof. Piech.
W rozmowie z PAP historyk przypomniał zawiłą historię herbu Nowego Sącza. - Sądecki herb kształtował się w dwóch etapach. Pierwszy to etap staropolski, czyli sprzed XIX w. - wówczas w herbie miasta występowała postać św. Małgorzaty. Był to herb historyczny. Drugi etap przypadł na XIX w., czyli czasy austriackie. Wówczas w herbie pojawił się mur, trzy wieże i rycerze stojący w bramie. Był to tzw. herb austriacki - mówił prof. Piech.
- Od lat 80. miasto ma herb historyczny. Symbol jest używany legalnie, ale chodzi o to, by w świetle obowiązującego prawa ostatecznie postawić kropkę nad i - wyjaśnił historyk.
W programie czwartkowych obchodów znalazł się koncert "Dwa asy z figurami" w wykonaniu warszawskich artystów, w tym Anny Seniuk i Andrzeja Strzeleckiego.
Nowy Sącz jest jednym z najstarszych miast województwa małopolskiego oraz trzecim w regionie co do liczby mieszkańców (w 2011 r. liczył prawie 84,5 tys. mieszkańców) i powierzchni (57,58 km kw.).
Skomentuj artykuł