NSZZ Solidarność: Trzeba bronić przemysłu!
Bez przemysłu nie będzie rozwoju gospodarczego i pracy - to główny wniosek piątkowej debaty na temat polskiej gospodarki drugiego dnia obrad 26. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Po południu związkowcy będą rozmawiać o polityce społecznej.
Debatę na temat polskiego przemysłu poprzedził wykład dr. Stephana Porteta, specjalisty z zakresu gospodarki europejskiej i jej powiązań z polityką społeczną i pracowniczą.
Z punktu widzenia Porteta bardzo ważne dla gospodarki są zasoby energetyczne, a polskie - według niego - powinny opierać się na węglu. Przekonywał, że konieczna jest zmiana podejścia społeczeństwa - w tym związków zawodowych - do zagranicznych inwestorów. Przemawiają za nimi bowiem tworzone miejsca pracy oraz dostęp do nowych technologii.
Przestrzegał jednocześnie związkowców przed pochopną zgodą na redukcję zatrudnienia. - Idzie kryzys, który pracodawcy wykorzystają, aby przyspieszyć restrukturyzację zatrudnienia. To ostrzeżenie dla związków, które często podpisują porozumienia pod presją, rezygnują z układów zbiorowych. Jeśli stracicie dziesiątki tysięcy miejsc pracy, straci też przemysł - ostrzegł Portet.
W dyskusji panelowej związkowcy podkreślali, że bez przemysłu nie będzie rozwoju gospodarczego. O znaczącej roli przemysłu spożywczego, który ma obecnie 28 proc. udziałów w gospodarce narodowej, mówił Mirosław Nowicki z sekretariatu branżowego NSZZ "S". Podkreślił, że wynik ten zależy od niewielkich firm, bo dużego przemysłu spożywczego w Polsce praktycznie już nie ma.
- Do 80 proc. naszych składek nadal pochodzi z zakładów przemysłowych. Jeśli w najbliższym czasie związek skutecznie nie zaangażuje się, wraz z innymi instytucjami, w promowanie przemysłu w Polsce, to możemy być związkiem jednego pokolenia - podkreślił przewodniczący sekretariatu branżowego metalowców NSZZ "S" Bogdan Szozda.
Po południu uczestnicy 26. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" będą rozmawiali o polityce społecznej i pracowniczej w kraju. Tę część debaty poprowadzi Henryk Nakonieczny, wieloletni członek Komisji Trójstronnej. Głównym wykładowcą będzie prof. Ryszard Bugaj. Zjazd zakończy się około godz. 17.
Skomentuj artykuł