O uboju rytualnym: to policzek dla Konstytucji

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / psd

To nie tylko policzek wymierzony w nas, ale przede wszystkim w Konstytucję RP, która powinna gwarantować prawa wyznaniowe wszystkim obywatelom - tak mufti RP Tomasz Miśkiewicz komentuje przyjęty w piątek przez Sejm zakaz uboju rytualnego.

"Zakaz uboju rytualnego skutkuje ograniczeniami w życiu i praktyce dnia codziennego społeczności muzułmańskiej, uniemożliwia obchodzenie głównego święta muzułmańskiego Kurban Bajram, którego warunkiem sine qua non jest złożenie zwierzęcia i rozdzielenie mięsa ofiarnego wśród wiernych" - brzmi oświadczenie przewodniczącego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Dodał, że nigdy w 600-letniej historii islamu w Polsce nie doszło do sytuacji ograniczenia swobody praktyk religijnych muzułmanów. Podkreślił, że "nie służy to demokracji, podważa zasady poszanowania i tolerancji, wywołuje skutki nacjonalistyczne i rasistowskie, pogłębia podziały, otwiera zabliźnione rany".

Według oświadczenia muftiego zakaz jest sprzeczny również z ustawą o stosunku państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej z 1936 r. "Twierdzenie, że ubój rytualny jest barbarzyństwem i czymś obcym dla kultury i obyczajów polskich jest świadectwem zaściankowych poglądów i nieznajomości historii Polski" - dodał mufti Miśkiewicz.

DEON.PL POLECA

W piątek Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ich ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Przed głosowaniem minister rolnictwa Stanisław Kalemba apelował do posłów, by nie odrzucali projektu. Wskazywał, że odkąd w Polsce ubój bez ogłuszania zwierząt jest niedozwolony, eksport mięsa do krajów islamskich i Izraela spadł o 70 proc. Zwracał też uwagę, że inni wielcy producenci żywności w Europie dopuszczają w swoich krajach ubój rytualny. Powoływał się także na wielowiekową tradycję tolerancji religijnej w Polsce.

O zakazie krytycznie wypowiedziała się także społeczność żydowska, w tym naczelny rabin Polski Michael Schudrich i reprezentujący gminy żydowskie Piotr Kadlcik, a także Amerykański Komitet Żydowski (AJC) i działająca w USA żydowska Liga Przeciw Zniesławieniom.

Odrzucenie przez Sejm projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny jest nie do przyjęcia - oświadczył w poniedziałek MSZ Izraela. Zaapelował do władz Polski o niedopuszczenie do "jawnego zamachu na religijną tradycję narodu żydowskiego". Premier Donald Tusk uznał za niestosowne zdanie z oświadczenia izraelskiego MSZ, w którym mowa jest o szkodzeniu "procesowi przywracania żydowskiego życia w Polsce", w kontekście uchwalonego zakazu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

O uboju rytualnym: to policzek dla Konstytucji
Komentarze (9)
jazmig jazmig
16 lipca 2013, 09:15
TRybunał Konstytucyjny jest odmiennego zdania niż mufti. Słuchałem wywiadu z jakimś muftim i on twierdził, że zwierzęta mogą być ogłuszane, przed poderżnięciem ich gardeł, ale musi być pewność, że po ogłuszeniu jeszcze żyją, a to jest banalne, bo wystarczy steteskop i posłuchanie, czy serce bije. Jeżeli tak, to można zwierzę zarżnąć i mięso będzie halal. Co do żydów, to nie muszą kupować mięsa w Polsce.
na świecie
16 lipca 2013, 04:21
No i robi się kolejna kołomyjka: [url]http://www.commentarymagazine.com/2013/07/15/poland-bans-kosher-slaughter/[/url]
M
mx
16 lipca 2013, 03:32
głosowanie w Sejmie było ewidentnie ustawione - "bunt" pani Kopacz, koń by się uśmiał - można się więc zadumać o co tutaj faktycznie chodzi i czy naprawdę tylko o cierpienia zwierząt. Bo czy np. hodowla tuczników w klatkach ograniczających ruch jest bardziej humanitarna?
P
piotr
15 lipca 2013, 23:35
A dzieci mordowane w łonie matki?
H
hej
15 lipca 2013, 23:10
@Adam, w sposób tradycyjny czy też raczej rytualny, zwierzęta zabijane są dłużej i boleśniej, czasem agonia trwa godzinami
A
Adam
15 lipca 2013, 21:39
przecież zwierzęta i tak są zabijane. A sądzę, że w tradycyjny sposób zbijane są "celniej" i szybciej. Skoro zabijano je w ten sposób przed tysiącami laty to miusi to być dobry sposób. Również chleb pieczony w tradycyjny sposób jest lepszy. Pozdrawiam
Krzysztof Baranowski
15 lipca 2013, 21:15
Liga Muzułmańska zapewnia muzułmanom mięso halal, podobnie jak instytucje żydowskie. Jak widać grupy religijne zaczynają coraz bardziej żądać i zaznaczać swoją obecność w sposób mało elegancki.
N
n.
15 lipca 2013, 21:13
 Co za głupota. Może wrócimy do skladania ofiar Świętowitowi, co? Islamczycy niech się rządzą u siebie. Australia ich pogoniła, nie balł się, bo to oni mają się dostosować do praw państwa, w którym chcą mieszkać, a nie państwo do nich. 
Krzysztof Baranowski
15 lipca 2013, 21:09
Żyjemy w XXI wieku i nie na pustyni by kierować się przepisami mającymi nakazywać upust krwi ze zwierzęcia ze względu na brak psucia się mięsa. Pamiętajmy, że wtedy nie było lodówek a w wysokich temperaturach mięso się psuło zanim zostało wykorzystane albo mięso z krwią prowadziło do zatruć. Dziś już nie trzeba takich praktyk i islam jak i ortodyksyjni Żydzi nie muszą naciskać i lobbować w kraju, w którym mięso mogą spożywać tak jak dotąd - Liga Muzułmańska zapewnia muzułmanom mięso halal jak i  srodowiska ortodoksyjne. Jak widać grupy religijne zaczynają coraz bardziej żądać i zaznaczać swoją obecność w sposób mało elegancki.