Obchody 59. rocznicy Czerwca 1956 roku

Obchody 59. rocznicy Czerwca 1956 roku
Manifestacja na ul. Armii Czerwonej (obecnie Świętego Marcina) (fot. IPN)
PAP / psd

W 1956 r. w Poznaniu upomniano się o Boga, wolność, prawo i chleb - mówił w niedzielę, w 59. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń, ich uczestnik Andrzej Sporny. Tego dnia odbyły się główne obchody upamiętniające pierwszy w PRL otwarty bunt robotników i mieszkańców.

Uroczystości zorganizowano przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956. Wcześniej w kościele oo. Dominikanów odbyła się msza św. w intencji ofiar. W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele lokalnych i centralnych władz, kombatanci i uczestnicy Czerwca, związkowcy, mieszkańcy.

Wydarzenia tamtych dni przypomniał przedstawiciel Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca ‘56 "Niepokonani", Andrzej Sporny.

"59 lat temu robotnicy zakładów pracy Poznania, na czele z ówczesnymi zakładami ZISPO im. Józefa Stalina, z ZNTK, z MPK, wyszli na ulice miasta - a wraz z nimi mieszkańcy - aby zaprotestować przeciwko pogarszającym się warunkom życia" - opisywał. "Upominano się o Boga, wolność, prawo i chleb, a przede wszystkim przeciwstawiano się pogardzie władzy i panującemu reżimowi" - wspominał.

Sporny przypomniał, że protest przerodził się w zbrojne powstanie. "Padły pierwsze strzały, byli ranni i zabici. Do stłumienia powstania władze skierowały do miasta oddziały wojska, wozy pancerne i czołgi, z których z automatów (...) strzelono do ludzi uzbrojonych i nieuzbrojonych. Powstanie zostało krwawo stłumione. Nastąpiły aresztowania, brutalne przesłuchania, represje, więzienia i tragedie rodzin zabitych" - relacjonował Sporny.

DEON.PL POLECA

Jak przypomniał w niedzielę prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak: "żądamy chleba, żądamy wolności - te hasła niesione przez tłumy oznaczały gotowość podjęcia walki o sprawy człowiekowi najbliższe".

"Mamy świadomość, że mimo wielkiej demokratycznej rewolucji te słowa pozostają ciągle aktualne" - dodał.

Jaśkowiak ocenił, że wydarzenia z Poznania inspirowały uczestników późniejszych "polskich wolnościowych zrywów zakończonych wielkim zwycięstwem w 1989 r.". "Dzięki odważnym poznaniakom świat widział naród, którego nie można ujarzmić" - mówił.

Popołudniowe uroczystości poprzedziło złożenie kwiatów o godz. 6 pod pamiątkową tablicą przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych przy ul. 28 Czerwca 1956.

Obchody Czerwca trwały w Poznaniu od kilku dni. Jednym z punktów było czwartkowe spotkanie młodzieży poznańskich szkół przed pomnikiem. Z kolei w piątek od rana kwiaty składano pod tablicami i pomnikami, które przypominają o bohaterach Czerwca oraz miejscach, gdzie rozgrywały się wydarzenia z 1956 r. Kulminacją piątkowych obchodów były uroczystości przy Bramie Głównej H. Cegielski-Poznań.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy ówczesnych Zakładów im. Stalina (ZISPO) podjęli strajk generalny pod hasłem "Chleba i wolności" i zorganizowali masową demonstrację uliczną. W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta - według badań IPN - co najmniej 58 osób zginęło (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset zostało rannych. Ok. 700 osób aresztowano.

Poznański Czerwiec był pierwszym w PRL masowym buntem robotników i mieszkańców tak dużego miasta. Od 2006 r. 28 czerwca jest Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody 59. rocznicy Czerwca 1956 roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.