"To bardzo ważne placówki w systemie wsparcia rodziny, które nie tylko są miejscami organizacji czasu wolnego dzieci po lekcjach, ale prowadzą również specjalistyczną pomoc, w tym zajęcia socjoterapeutyczne, terapeutyczne, korekcyjne czy kompensacyjne. Przyjęliśmy rozporządzenie, dzięki któremu od 15 lutego placówki będą mogły wrócić do normalnej pracy" – podkreśla szefowa MRiPS Marlena Maląg.
Chodzi o nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Na jego mocy – od poniedziałku, 15 lutego – otwarte zostają placówki wsparcia dziennego działające na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Według danych MRiPS na terenie Polski funkcjonuje ponad 1,2 tys. placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez gminy oraz powiaty. Zapewniają one miejsce dla ponad 54 tys. dzieci i młodzieży.
Zadaniem placówek wsparcia dziennego jest wspieranie rodziny, w zakresie pomocy w opiece i wychowaniu dzieci. W pracy placówki wsparcia dziennego współpracują z rodzicami, opiekunami i placówkami oświatowymi.
Źródło: PAP / jb
Skomentuj artykuł