Odznaczenia dla powstańców warszawskich

Odznaczenia dla powstańców warszawskich
Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Irenę Eriksson. Spotkanie powstańców warszawskich z prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz zainaugurowało obchody 68. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Powstańcy Jan Rodowicz "Anoda", Andrzej Romocki i Jan Romocki znaleźli się wśród odznaczonych Krzyżami Srebrnymi Orderu Virtuti Militari. Odznaczenia wręczone w poniedziałek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego przyznały władze powstańcze w czasie II wojny światowej.

W poniedziałkowej uroczystości w parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego inaugurującej obchody 68. rocznicy Powstania Warszawskiego udział wzięli też: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przedstawiciele organizacji powstańczych i kombatanckich.

- 68 lat temu stanowiliście elitę młodego pokolenia, przed wami było życie z wszystkimi właściwymi młodości pragnieniami, atutami i marzeniami, ale historia się tak potoczyła, że musieliście wykazać, że najwyższą wartością było życie w Polsce niepodległej i suwerennej. Takie właśnie marzenia chcieliście wypełniać treścią - mówiła prezydent Warszawy Gronkiewicz-Waltz, zwracając się do powstańców.

Prezydent podkreśliła, że ich heroiczny wysiłek służy kolejnym pokoleniom Polaków w utrzymaniu przekonania o naszej woli walki i utrzymaniu wolności. Oddanie warszawskich powstańców poświadczają wyryte na murze pamięci nazwiska kilkunastu tysięcy poległych - podkreśliła.

DEON.PL POLECA

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył powstańców i zasłużonych dla pamięci o powstaniu. Wśród odznaczonych Krzyżami Srebrnymi Orderu Virtuti Militari przyznanymi podczas Powstania Warszawskiego znaleźli się: Jan Rodowicz "Anoda", Andrzej Romocki, Jan Romocki, Józef Szczepański, Teofil Budzanowski, Władysław Cieplak, Jan Jaworowski, Józef Kaczmarek, Jerzy Kamiński, Stanisław Leopold, Andrzej Łukoski, Andrzej Makólski, Tadeusz Rdzanek, Zofia Rościszewska, Janusz Sobolewski i Bronisław Wilewski.

Powstańcom przyznano ordery Virtuti Militari podczas II wojny światowej, natomiast dotychczas ich nie wręczono. Nawiązując do tego prezydent wyjaśnił, że te odznaczenia przyznano na podstawie rozkazu, często ustnego, władz powstańczych. - Na tym przecież polega wielkość Virtuti Militari - przyznawano je tylko i wyłącznie za zasługi na polu walki w wyniku decyzji podjętych w okresie walki - zaznaczył Komorowski.

Prezydent przyznał również za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za działalność społeczną i kombatancką Krzyże Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Łącznie odznaczono kilkadziesiąt osób.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono Bogdana Celińskiego, Włodzimierza Leo i Zbigniewa Leo. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznano: Annie Eriksson, Henrykowi Kończykowskiemu, Tadeuszowi Marchajowi, Jakubowi Nowakowskiemu, Barbarze Suradze, Piotrowi Waroczewskiemu i Danucie Winiarskiej.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Irena Lubańska, Jerzy Lubański i Kamila Łagida oraz pośmiertnie Krystyna Mieczkowska. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono za wybitne zasługi w działalności naukowo-edukacyjnej i za osiągnięcia w pracy twórczej Barbarę Wachowicz-Napiórkowską. Srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego otrzymali: Rafał Borycki, Mariusz Denst, Hubert Dobaczewski, Maciej Dzierżanowski, Michał Jastrzębski, Jakub Pokorski i Filip Różański.

- To są osoby, które mają, a mam nadzieję, że będą również miały w przyszłości, ogromne zasługi dla utrzymania pamięci o Powstaniu Warszawskim, o dzielnych żołnierzach, cierpiącej ludności, o wspaniałym, walecznym mieście - powiedział o odznaczonych Komorowski.

- Dzisiejsze spotkanie (...) z bezpośrednimi uczestnikami Powstania Warszawskiego dla mnie jest zawsze okazją do pomyślenia o tym, jaka wielka zmiana zaszła za jednego życia tych, którzy musieli dramatycznie walczyć, także w Powstaniu Warszawskim, ale którzy doczekali także nowej wolności Polski - mówił Komorowski.

Prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski wezwał zebranych na uroczystości do uczczenia minutą ciszy tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolność. - Niech mi będzie wolno uczcić tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za naszą wolność, nie doczekali tego dnia, kiedy my tu, w naszej wolnej, ukochanej ojczyźnie, możemy żyć i wspominać tamte wspaniałe, choć bardzo trudne czasy - mówił.

Przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Krakowski podkreślił dokonania Muzeum Powstania Warszawskiego w upamiętnianiu poległych w czasie II wojny światowej. - Dla tego pokolenia, które przyszło na świat po 1945 r., które zna historię z opowiadań ojców i przekazów matek, dla tych, którzy uczyli się naszej historii w szkołach, przesłanie (...) jest następujące: Bądźcie dumni z ojców swoich! - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odznaczenia dla powstańców warszawskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.