Ostatni dzień VI kadencji Sejmu, podsumowanie

Ostatni dzień VI kadencji Sejmu, podsumowanie
Posłowie podczas ostatnich głosowań, w ramach setnego i zarazem ostatniego posiedzenia Sejmu VI kadencji, 16 bm. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / ad

294 dni posiedzeń, blisko 46 tys. wystąpień posłów z mównicy sejmowej, ponad 6,7 tys. posiedzeń komisji - tak w liczbach wygląda podsumowanie dobiegającej właśnie końca VI kadencji Sejmu.

W trakcie 100 posiedzeń ponad 280 razy zbierało się Prezydium Sejmu, a blisko 400 razy Konwent Seniorów. Do Sejmu wniesiono 1509 projektów ustaw, z których uchwalono ponad 950. Andrzej Bętkowski (PiS) podpisał się pod 186 projektami ustaw, Józef Rojek (PiS) - pod 182 projektami. Z kolei Wojciech Szarama (PiS) czy Andrzej Smirnow (PO) poparli swoimi podpisami tylko kilka projektów.

W VI kadencji posłowie zgłosili ponad 24 tys. interpelacji. Ponad tysiąc interpelacji napisali Anna Sobecka (PiS - 1326), Andrzej Szlachta (PiS - 1114) i Kazimierz Moskal (PiS - 1003). Ponadto posłowie zgłosili około 10,5 tys. zapytań poselskich, m.in. Jarosław Matwiejuk (SLD) - 704; Kazimierz Moskal (PiS) - 547 i Józef Rojek (PiS) - 518.

DEON.PL POLECA

Przedstawiciele wszystkich klubów zadali także blisko tysiąc pytań w sprawach bieżących; najwięcej - Wacław Martyniuk z SLD - 52. 50 posłów w ciągu czterech lat zadało tylko jedno pytanie w sprawach bieżących. Z mównicy wygłoszono też blisko 2,5 tys. oświadczeń poselskich. 166 z nich było autorstwa Andrzeja Szlachty (PiS), 128 - Jana Kulasa (PO), a 100 - Józefa Rojka (PiS).

Komisje sejmowe obradowały w VI kadencji na 6,7 tys. posiedzeniach. W tym odbyło się 461 posiedzeń komisji śledczych, których w tej kadencji Sejmu było rekordowo dużo, bo aż cztery.

W VI kadencji Sejmu często zmieniały się składy osobowe klubów poselskich. Klub PO na początku liczył 209 posłów, a na koniec kadencji - 208. Z klubem pożegnali się m.in. jego pierwszy szef Zbigniew Chlebowski, Janusz Palikot, który był nawet wiceszefem klubu, Krzysztof Kutz i Robert Węgrzyn, który zasłynął z "kwiecistego języka".

Do klubu weszli natomiast m.in. Joanna Kluzik-Rostkowska, Bartosz Arłukowicz, Grzegorz Pisalski czy Jan Filip Libicki.

Największa liczba posłów w mijającej kadencji opuściła klub PiS. Ze 166 posłów pozostało 146. W 2008 roku z partii i z klubu usunięto ówczesnego wiceszefa PiS oraz współtwórcę partii Ludwika Dorna. Zasadniczym jej powodem podawanym przez polityków PiS miała być "nielojalność" Dorna wobec ugrupowania. Z klubu odeszli, a później do niego powrócili Kazimierz M. Ujazdowski i Jarosław Sellin.

W ubiegłym roku z byłych posłów PiS powstał klub Polska Jest Najważniejsza, z udziałem m.in. Elżbiety Jakubiak, Pawła Poncyljusza i Jana Ołdakowskiego. Część posłów z PJN przeszła natomiast do PO i dlatego przez pewien czas PJN był tylko kołem - klub może założyć minimum 15 posłów, koło - trzech.

Bez zmian przez całą kadencję utrzymał się klub PSL. W Sejmie także przez pewien czas funkcjonowało koło Polska Plus, w którym działał m.in. Ludwik Dorn. Na koniec kadencji 14 posłów pozostało niezrzeszonych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ostatni dzień VI kadencji Sejmu, podsumowanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.