Płocki ratusz: woda w sieci wodociągu zdatna do spożycia

Płocki ratusz: woda w sieci wodociągu zdatna do spożycia
(fot. PAP/Piotr Augustyniak)
PAP / jb

Badania wody przeprowadzone przez Wodociągi Płockie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku wskazują, że woda w sieci wodociągu jest zdatna do spożycia - podał płocki urząd miasta. W piątek przed południem do Płocka dotarła Wisłą fala ścieków z Warszawy.

"Badania wody przeprowadzone przez Wodociągi Płockie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku wskazują, że woda w sieci wodociągu płockiego jest zdatna do spożycia" - zapewnił w wydanym w piątek po południu komunikacie Urząd Miasta Płocka.

Jak podał, powołując się na informacje Wodociągów Płockich, "wyniki badań wykonanych dziś w godzinach porannych - 30.08.2019 r. - z ujęcia wody Grabówka, woda surowa, nie różnią się od wyników badań wykonanych w środę 28 sierpnia i czwartek 29 sierpnia 2019 r.". "Wyniki badań wody podawanej do sieci miejska sieć wodociągowa spełniają wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi" - zaznaczył płocki Urząd Miasta.

DEON.PL POLECA

Przypomniał jednocześnie, że "Główny Inspektor Sanitarny apeluje, aby unikać kąpieli i sportów wodnych w Wiśle na odcinku od Warszawy do Gdańska, a także nie pić i nie używać do mycia wody z rzeki".

Jak podał w piątek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płocku, w związku z awarią układu przesyłowego ścieków w Warszawie "wzmożono kontrolę jakości wody do spożycia pochodzącą z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Płock" - jeszcze w czwartek pobrano do badań kontrolnych próbki wody w czterech punktach monitoringowych na sieci wodociągowej miasta.

"Uzyskane wyniki wykazały brak przekroczeń wartości normatywnych oznaczanych parametrów - woda w sieci wodociągu płockiego spełnia wymagania dla wody do spożycia przez ludzi określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294). Woda jest przydatna do picia bez ograniczeń" - oznajmił Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płocku.

Zalecił przy tym "niekorzystanie z wód Wisły w celach rekreacyjnych, do połowu ryb, pojenia zwierząt gospodarskich, podlewania upraw itp.".

"Czoło fali dopłynęło już do Płocka. Odczuwa się to przede wszystkim wizualnie i zapachowo - mniej przy brzegach, bardziej w głównym nurcie Wisły" - powiedział PAP w piątek przed południem dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim magistracie Jan Piątkowski, powołując się na informacje przekazywane przez służby (w tym WOPR), które monitorują stan rzeki w okolicy miasta.

Podkreślił, że zarówno sanepid, jak i Wodociągi Płockie systematycznie pobierają próbki wody, a "w komunikatach, które przesyłają do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, informują, że stan wody jest na poziomie dobrym". "Czekamy w tej chwili na rozwój sytuacji. Wiodącym organem zaopatrującym mieszkańców w wodę są Wodociągi Płockie. Z uzyskanych od nich informacji wynika, że na razie nie ma zagrożenia dla mieszkańców, że woda nadaje się do spożycia" - zaznaczył Piątkowski.

Prezes Wodociągów Płockich Andrzej Wiśniewski powiedział w piątek PAP, że "jeżeli chodzi o jakość wody dostarczanej mieszkańcom Płocka, jest ona niezmienna i bardzo wysoka". "Procesy technologiczne, które odbywają się na naszej stacji uzdatniania wody, pozwalają nam utrzymać reżim technologiczny" - stwierdził. "Dostarczamy mieszkańcom Płocka wodę w sposób absolutnie gwarantujący jakość i bezpieczeństwo" - dodał.

Według niego, wyniki badań wody surowej, pochodzącej z przybrzeżnej zatoki na Wiśle w Płocku, "są na tę chwilę niezmienne". "Tę wodę surową, wiślaną badamy trzy razy dziennie: o godzinie 7 oraz o godzinie 14 i 19. Oprócz tego wodę bada niezależnie także Główny Inspektorat Ochrony Środowiska raz dziennie. Te badania nie wykazują różnic, także stan wody w Wiśle jest taki jak w zeszłym tygodniu czy dwa tygodnie wcześniej" - oświadczył Wiśniewski.

W Płocku 60 proc. wody dostarczanej mieszkańcom pochodzi z Wisły - jest uzdatniana poprzez koagulację i ozonowanie. 40 proc. pochodzi ze studni głębinowych. Prezydent miasta Andrzej Nowakowski zapewnił jeszcze w czwartek, że Wodociągi Płockie są przygotowane na sytuację, gdyby okazało się, że ścieki spływające Wisłą od strony Warszawy pogorszyły w Płocku jakość wody czerpanej z rzeki.

W czwartek odbyło się w Płocku posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego w związku z awarią w Warszawie kolektorów oczyszczalni ścieków "Czajka". Uczestniczyli w nim m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski i wojewoda Zdzisław Sipiera.

Na tym posiedzeniu przyjęto pięć rekomendacji, które będą wdrażane przez odpowiednie instytucje i służby. Oprócz zwiększonej liczby badań wody, zwłaszcza w jej ujęciach, chodzi m.in. o lokalizację i badanie miejsc na Wiśle, gdzie mogą się kumulować zastoiny osadów niesionych przez rzekę z zanieczyszczeniami.

Wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego zaapelował również, aby do odwołania nie korzystać z kąpieli ani z innych form rekreacji nad Wisłą, którą od Warszawy na północ spływa fala ścieków. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przed zanieczyszczeniem wiślanej wody ostrzegł także wędkarzy i rolników.

O awarii kolektora, dostarczającego ścieki do stołecznej oczyszczalni "Czajka", poinformowano w środę. Według resortu środowiska, do Wisły wpływa 260 tys. metrów sześc. ścieków na dobę. Po informacji o awarii mieszkańcy Płocka kupują więcej niż zazwyczaj butelkowanej wody mineralnej.

W piątek rano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczył m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Po posiedzeniu szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że przedstawiono władzom stolicy propozycję pomocy polegającej na zbudowaniu alternatywnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki z lewobrzeżnej do prawobrzeżnej Warszawy, aby następnie trafiły do oczyszczalni ścieków "Czajka".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Płocki ratusz: woda w sieci wodociągu zdatna do spożycia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.