PO: będziemy przekonywać PSL ws. emerytur
PO będzie przekonywać PSL do poparcia projektu zmian podnoszącego wiek emerytalny - zdecydował w środę zarząd krajowy partii. Jednocześnie zarząd upoważnił premiera do konsultacji z innymi klubami parlamentarnymi ws. zbudowania szerokiej większości dla reformy emerytalnej.
- Reforma emerytalna jest niezwykle ważna z punktu widzenia przyszłości Polski - jesteśmy zdeterminowani, aby tę reformę przeprowadzić, dlatego będziemy przekonywać naszego koalicjanta PSL do poparcia naszego projektu - oświadczył po posiedzeniu kierownictwa Platformy szef klubu PO Rafał Grupiński.
Jak dodał, zarząd PO upoważnił również szefa PO premiera Donalda Tuska do przeprowadzenia rozmów z innymi klubami parlamentarnymi w celu zbudowania możliwie szerokiej większości w Sejmie dla reformy emerytalnej.
Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnił dziennikarzy, że opinia publiczna będzie na bieżąco informowana o wszystkich krokach podejmowanych przez premiera Donalda Tuska i przez władze PO.
W nieoficjalnych rozmowach politycy z kierownictwa PO informują, że "w najbliższym czasie" Donald Tusk spotka się z Waldemarem Pawlakiem, aby ponownie rozmawiać o możliwym kompromisie.
- PSL zgłosiło tyle propozycji, że trzeba usiąść i określić, co jest dla nich koniecznym warunkiem poparcia reformy. My jesteśmy gotowi posunąć się w negocjacjach, pole do kompromisu widzimy wokół emerytur częściowych, możemy rozmawiać o wieku przejścia na taką emeryturę"- zadeklarowali rozmówcy PAP z władz PO. Platforma - według rozmówców PAP - byłaby skłonna umożliwić przechodzenie na częściową emeryturę w wieku 63 lat, PSL chciałaby, aby granicą był wiek 60 lat.
Źródła PAP w zarządzie podkreśliły ponadto, że Platforma chciałaby możliwie prosto sformułować zapisy dotyczące emerytur częściowych, opierając je na wieku, kapitale emerytalnym i sposobie wyliczenia kwoty emerytury częściowej. - Nie chcemy pisać, że emerytura częściowa - tak, ale pod warunkiem, że... - zaznaczył polityk z władz partii. Jak dodał, najprawdopodobniej emerytura częściowa nie byłaby uzależniona od możliwości znalezienia pracy - bądź jej braku (wcześniej pojawiały się takie propozycje).
We wtorek PO i PSL nie porozumiały się w sprawie planów zmian w systemie emerytalnym. Nie odbyła się zapowiadana wcześniej wspólna konferencja prasowa premiera Donalda Tuska i wicepremiera Pawlaka.
Graś powiedział we wtorek, że Pawlak poinformował Tuska, że "na chwilę obecną nie jest gotowy do poparcia rządowego projektu reformy emerytalnej". To był powód dla którego w środę zebrał się zarząd PO.
Na godz. 18 w środę zapowiedziano konferencję prasową wicepremiera Pawlaka.
Skomentuj artykuł