Podhale: konkursy na tradycyjny koszyczek wielkanocny
Tradycyjne baranki zrobione z masła i inne regionalne produkty znalazły się w święconkach przyniesionych przez małych górali w wielu miejscowościach na Podhalu, m.in. w Witowie i w Białym Dunajcu.
W parafii w Witowie odbył się XI Konkurs na tradycyjny koszyczek wielkanocny. - Celem konkursu jest pielęgnowanie tradycji święcenia pokarmów połączone z tradycjami podhalańskiej wsi - tłumaczy Małgorzata Karpiel-Bzdyk z Gminnego Centrum Kultury w Kościelisku.
Konkurs rozpoczął się tuż po święceniu pokarmów przy kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Witowie. Jury oceniało koszycki pod względem zawartości. W każdym musiało być przynajmniej 7 rodzajów pokarmów: chleb, sól, jajko, wędlina, ser, chrzan i ciasto (baba wielkanocna), masło. Koszyczek ponadto musiał być z wikliny, słomy, wyścielony serwetą, chustą lnianą, ozdobiony zielenią bukszpanu, mirtu lub gałązek borówki. Liczył się też strój góralski. Święconka na Podhalu nazywany jest kosołecką.
Jury przyznało nagrody za I, II i III miejsce oraz wyróżnienia wszystkim uczestnikom.
Konkurs na tradycyjną kosołeckę odbył się również w Białym Dunajcu, a w Poroninie na wiernych w czasie święcenia pokarmu czekały owce.
Skomentuj artykuł