W Karpaczu dzieci spędzą osiem dni. Czekają na nich przede wszystkim wycieczki górskie, przewidziano też zajęcia muzyczne, plastyczne i gry zespołowe. Jak przekazała fundacja, do Karpacza wyjechały dzieci w wieku od 10-16 lat po zakończonym leczeniu onkologicznym.
Fundacja "Pomóż Im" podkreśla, że tego typu wyjazdy łączą w sobie najważniejsze cele organizacji: pomoc podopiecznym i promocję zdrowia, bo turnusy są rehabilitacją przez sport, kontakty z rówieśnikami i dobrą zabawą. Zdaniem fundacji, dzięki takim wyjazdom w dzieciach rośnie poczucie pewności siebie, bo mają szansę uwierzyć, że mimo choroby w niczym nie ustępują swoim zdrowym rówieśnikom.
"Pod okiem psychologa, w formie zabaw i ćwiczeń terapeutycznych popracujemy w Karpaczu nad poziomem motywacji, poczuciem własnej wartości oraz umiejętnościami społecznymi i przynależnością do grupy" - podkreśliła Krystyna Skrzycka z Fundacji "Pomóż Im".
"Z doświadczenia wiemy, że nasi dzielni wojownicy, z takich wyjazdów, wracają silniejsi i zaczynają wierzyć w to, że ten najtrudniejszy rozdział swojego życia w postaci walki z rakiem mają już za sobą. Swoim przykładem pokazują również chorym, że nowotwór to nie wyrok i można go pokonać" - dodała Skrzycka.
Fundacja zwraca uwagę, że ważną rolę w rehabilitacji odgrywa zdrowe rodzeństwo, bo pozwala chorym dzieciom zapomnieć o codziennym bólu i problemach. Rodzeństwo pomaga w przełamywaniu barier utrudniających powrót lub rozpoczęcie funkcjonowania w gronie rówieśników, dlatego im Fundacja wypoczynek zorganizuje 30 lipca w Zakopanem.
W poniedziałek 16 lipca w Lipowym Moście pod Białymstokiem rozpocznie się natomiast pierwszy turnus wspólnego wypoczywania grup wsparcia rodzin obecnych podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci.
Turnusy wypoczynkowo-rehabilitacyjne fundacja "Pomóż Im" organizuje od ponad 20 lat dwa razy w roku, zimą i latem. Oprócz wyjazdów finansuje różne projekty na rzecz ciężko chorych dzieci, np. remontowanie pokoi w ich domach w ramach akcji "Bajkowe pokoje" czy malowanie ścian w pomieszczeniach kliniki onkologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Fundacja "Pomóż Im" działa od 2007 roku, prowadzi niestacjonarne Białostockie Hospicjum Dla Dzieci i jest jedyną w północno-wschodniej Polsce placówką, którą tworzy zespół lekarzy, pielęgniarek, specjalistów, dojeżdżających do chorych dzieci w domach.
Fundacja ma pod opieką stale 30 nieuleczalnie chorych dzieci z regionu. Dzięki specjalistycznej opiece w domach, nie muszą przebywać w szpitalach. Fundacja "Pomóż Im" pieniądze na swoją działalność pozyskuje m.in. z 1 proc. podatku odpisywanego przez podatników i organizując wiele akcji na rzecz hospicjum.
Skomentuj artykuł