Podsumują wyniki wyborów "alternatywnie"

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / slo

Państwowa Komisja Wyborcza postanowiła, że wyniki wyborów samorządowych będą podsumowywane alternatywnym sposobem, niezależnie od pracy systemu informatycznego - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Stefan Jaworski.

Jak poinformowali przedstawiciele PKW, problemy z systemem informatycznym mają niektóre komisje terytorialne (czyli miejskie, powiatowe i wojewódzkie), które nie mogą wydrukować wyników z systemu. Członkowie tych komisji będą musieli sporządzić protokoły ręcznie - tak jak odbywało się to przed wprowadzeniem systemu informatycznego.

Najbardziej skomplikowane jest przeliczanie głosów na mandaty w wyborach do sejmików województw, rad powiatów; wybory do tych rad są proporcjonalne, wynik ustala się, stosując metodę d'Hondta.

DEON.PL POLECA

Według przedstawicieli PKW jeśli uda się usunąć usterkę systemu informatycznego, pełne wyniki będą w ciągu kilku godzin, przy "ręcznym" podliczaniu zostaną podane w środę.

- PKW w związku z sytuacją zaistniałą podjęła decyzję, że niezależnie od funkcjonowania systemu informatycznego - który pracuje, chociaż niezbyt wydajnie (...) i nie zawsze liczy to, co nas interesuje - wprowadzamy pewne alternatywne sposoby podsumowywania wyników wyborów - powiedział sędzia Jaworski na popołudniowej konferencji prasowej. - Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych godzin uda nam się usunąć usterki, jeżeli nie, to pozostanie nam system liczenia "ręcznego" - dodał.

Jak tłumaczył sędzia Stanisław Zabłocki, system "ręcznego" sumowania głosów - "jest uruchamiany alternatywnie". - Cały czas mamy nadzieję, że system opracowany przez firmę Nabino zostanie ostatecznie (...) usprawniony - podkreślił.

Członkowie PKW mówili, że firma Nabino, która dostarczyła system do podliczania wyników głosowania, była jedyną, która przystąpiła do przetargu. - Dysponowaliśmy pozytywnym audytem dotyczącym systemu dostarczonego przez tę firmę - powiedział Zabłocki.

Informatyczny system wyborczy jako newralgiczny dla państwa powinien być wyłączony spod prawa zamówień publicznych - uważa szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki. Szef KBW mówił, że wykonawcę systemu informatycznego można wyłonić na dwa sposoby - albo znaleźć firmę, która by się podjęła takiego zadania razem z informatykami PKW, albo stworzyć grupę informatyczną w komisji.

Szef PKW, odnosząc się do planowanej przez NIK kontroli ws. systemu informatycznego PKW, powiedział, że to autonomiczna decyzja Izby. - Jesteśmy poddawani corocznej kontroli wykonania budżetu i ta kontrola trwa po pierwszym stycznia do końca kwartału następnego roku - powiedział Jaworski.

NIK poinformowała w poniedziałek PAP, że będzie kontrola wydatkowania publicznych pieniędzy na system informatyczny PKW. Decyzję o przeprowadzeniu kontroli podjął prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. - Kontrolerzy Izby sprawdzą, czy pracownicy Krajowego Biura Wyborczego budowali system informatyczny w sposób zgodny z prawem, rzetelny, celowy i gospodarny - powiedział PAP rzecznik prasowy Izby Paweł Biedziak.

Szef PKW poinformował, że są już wyniki głosowania ze 104 795 protokołów, na 123 359; są wyniki wyborów do części rad gmin i powiatów, nadal natomiast nie ma wyników wyborów do sejmików województw.

Na ogólną liczbę 2477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ustalono wyniki wyborów w 1094 gminach i miastach. W wyborach do rad gmin na ogólną liczbę 2477 gmin ustalono wyniki wyborów w 700 radach gmin oraz wyniki w 63 radach powiatów - na ogólną liczbę 314 powiatów.

Po godz. 15. poinformowano, że w wyborach do sejmików wojewódzkich komitet wyborczy PSL najwięcej głosów uzyskał w woj. mazowieckim (35,71 proc.), PiS - w woj. małopolskim (40 proc.), PO - w woj. pomorskim (35,63 proc.), SLD Lewica Razem - w woj. lubuskim (15,66 proc.), a Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke - w woj. opolskim (4,15 proc.).

Procentowe wyniki głosowania do rad powiatów wskazują, że PSL największe poparcie uzyskał w woj. lubelskim (38,15 proc.), PiS - w woj. podkarpackim (36,41 proc.), PO - w woj. pomorskim (22,49 proc.), SLD Lewica Razem - w woj. lubuskim (10,38 proc.), zaś Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke - w woj. małopolskim (1,44 proc.).

Po przeliczeniu niemal 60 proc. protokołów w stolicy wynika, że w drugiej turze wyborów na prezydenta Warszawy zmierzą się: obecna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) i Jacek Sasin (PiS). Gronkiewicz-Waltz uzyskała 47,11 proc. głosów; Sasin - 27,48 proc.

W Białymstoku, Katowicach i Opolu odbędzie się druga tura wyborów - wynika z danych podanych przez PKW po obliczeniu danych ze 100 proc. protokołów. Krzysztof Żuk zwyciężył w Lublinie z poparciem 60,13 proc. Drugiej tury nie będzie też w Gorzowie - tam zwyciężył Jacek Wójcicki i Kielcach - wygrał Wojciech Lubawski.

Z kolei dane z 93,78 proc. protokołów wskazują, że w Łodzi nie będzie drugiej tury wyborów prezydenta miasta, bo Hanna Zdanowska otrzymała 54,10 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Joanna Kopcińska z 22,84 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podsumują wyniki wyborów "alternatywnie"
Komentarze (8)
Z
zorro
17 listopada 2014, 23:58
POlacy nic sie nie stalo, POlacy nnic sie nie stalo... Caly swiat sie z nas smieje. Jedynie Jamajka nie.
KS
kolejny sukces POlszewii
17 listopada 2014, 22:40
Ale chaos! System drukuje to, co chce. Warszawa się poddała, komisje w całym kraju przerywają prace [url]http://wpolityce.pl/polityka/222453-ale-chaos-system-drukuje-to-co-chce-warszawa-sie-poddala-komisje-w-calym-kraju-przerywaja-prace[/url] 24 godziny po wyborach… PKW wciąż nic nie wie! Kolejna kompromitacja „leśnych dziadków” na konferencji prasowej! [url]http://wpolityce.pl/polityka/222458-24-godziny-po-wyborach-pkw-wciaz-nic-nie-wie-kolejna-kompromitacja-lesnych-dziadkow-na-konferencji-prasowej[/url]
MG
Młody gej
17 listopada 2014, 21:33
Wybory będą sfałszowane.
SG
stary gej
17 listopada 2014, 22:44
więcej wazeliny młody
D
Dziadek
17 listopada 2014, 21:29
Dzis o 20.00 w cotygodniowtm programie w TV -Polsat Neews w dtskusji mral udzial Waszczykowski PIS i Czerwinski z PO.Ich wypowiedzi oceniali polacy za pomoca urzadzen informatycznych. Wynik 78% za wypowiedziami Waszczykowskiego PIS 78% ,za Czerwinskiego 22%. Na koniec Waszczykowski powiedzial szkoda ze takiego wyniku nie bylo w wyborach...,.,powinien jeszcze dodac ze---widocznie poszczegulne , glosy nie przechodzily przez POwskie serwery.
GF
gupi franek
17 listopada 2014, 21:09
Komsyje będą liczyć,liczyć bardzo dokładnie tzn tak aby wygrali najlepsi-zupełnie odwrotnie niż np. w takiej Korei północnej gdzie zawsze wygrywa Kim-dzong-il.
L
leszek
17 listopada 2014, 19:11
Mimo najszczerszych chęci nie rozumiem na czym mają polegać te problemy. Dane z obwodowych komisji wyborczych trzeba przesłać na serwer, wrzucić do jakiejś bazy danych a wyniki się otrzyma po wykonaniu kilku (kilkunatu) prostych SQL query. Baza danych jest prosta i każdy bez problemów ją zaprojektuje, wystarczy kilka prostych tabel. Reszta to jakieś dodatki: wydruki potwierdzeń, wprowadzenie wyników itp itd. Danych nie jest przecież dużo, 100 000 komisji * (stały mnożnik) - to są śmieszne ilości. Główny problem to raczej bezpieczeństwo i wiarygodność, moim zdaniem to tutaj jest główny koszt. Ale jeśli to zlecenie jest wykonywane na infrastrukturze PKW, to ten akpekt jest pewnie już pokryty.  Ale takie są efekty, jeśli praktycznie jedynym kryterium wyboru dostawcy jest cena. Po raz kolejny się okazało, że tanio w rzeczywistości znaczy bardzo drogo. 
K
Krzysiek
17 listopada 2014, 18:54
Witam wszystkich ! Przypominam, że w maju 2013 roku nasza PKW miała tzw. "cichą wycieczkę" do Moskwy w ramach Państwowej Komisji Wyborczej i Centralnej Komisji Wyborczej Rosji. Polska była jedynym krajem unijnym, który zdecydował się na wspólną debatę z rosyjską komisją wyborczą !!! Do sprawdzenia nawet w TVN24 ! : http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/kierownictwo-pkw-w-moskwie-msz-przyznaje-ze-wiedzialo-o-planach,328648.html pozdrawiam wszystkich nie bolszewików