Policja odzyskała utracone obrazy Matejki i Borucińskiego
Policjanci z wydziału kryminalnego zabezpieczyli w prywatnych mieszkaniach w Warszawie dwa utracone w czasie II wojny światowej obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego - poinformowała w niedzielę na stronach internetowych Komenda Stołeczna Policji.
"Poszukiwane dzieła figurowały dotąd w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obrazy te przed wojną stanowiły ozdobę dwóch różnych warszawskich kolekcji prywatnych, oba zostały utracone najprawdopodobniej w czasie powstania warszawskiego. Zabytki wypłynęły na stołecznym rynku antykwarycznym, co doprowadziło do ich odnalezienia i zabezpieczenia" - wyjaśniono.
Odnalezione obrazy to: "Święty Longin, patron dzwonkarzy" Jana Matejki stanowiący projekt polichromii do Kościoła Mariackiego w Krakowie oraz portret "Hucułki z dzbankiem" autorstwa Michała Borucińskiego.
KSP dodała, że ekspertyzy przeprowadzone przez ekspertów Muzeum Narodowego w Warszawie potwierdziły autentyczność dzieł sztuki oraz że są tożsame z obrazami zaginionymi w czasie II wojny światowej. Arcydzieła zostały zabezpieczone w obecności biegłego i przewiezione do magazynu Muzeum Narodowego.
"Obecnie funkcjonariusze wykonują dalsze czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ" - podkreślono w komunikacie.
Policjanci wydziału kryminalnego stołecznej policji działali pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście w wyniku zawiadomienia złożonego przez Ministerstwo Kultury.
Skomentuj artykuł