"Polonezem przez miasto" uczczono 3 Maja
Odtańczeniem poloneza przez centrum Lublina przedstawiciele władz i kilkuset mieszkańców miasta uczcili we wtorek 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wcześniej odbyły się uroczystości religijne i patriotyczne według ceremoniału wojskowego.
Taneczny orszak – od lubelskiego ratusza, przez deptak, na Plac Litewski - prowadzili członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, którzy dobierali sobie w pary mieszkańców Lublina.
W pierwszej parze poloneza zatańczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W kolejnej parze szła wojewoda lubelska Genowefa Tokarska, a za nią marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman. Za nimi tańczyli m.in. członkowie władz samorządu wojewódzkiego, miejscy radni. Do orszaku dołączali liczni mieszkańcy miasta.
„Jestem zaszczycony tymi oklaskami i wypowiedziami mieszkańców świadczącymi, że lublinianom bardzo się podoba taka forma świętowania. Dowodzi to, że trzeba coraz więcej takich radosnych akcentów dokładać do świąt narodowych” - powiedział dziennikarzom Żuk.
Po odtańczeniu poloneza, na Placu Litewskim w centrum miasta rozpoczął się Festyn Trzeciomajowy, podczas którego koncertował zespół „Lublin”, żołnierze prezentowali sprzęt wojskowy, dla dzieci organizowano zabawy i warsztaty. Chętni mogli też uczestniczyć w „Wycieczkach po XVII-wiecznym Lublinie” organizowanych przez przewodników PTTK.
Obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczęła w Lublinie rano uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której wojewoda lubelski Genowefa Tokarska odczytała odezwę Komitetu Honorowego Obchodów Święta 3 Maja.
Potem uczestnicy uroczystości modlili się w intencji ojczyzny podczas Mszy świętej w archikatedrze lubelskiej. W homilii biskup pomocniczy lubelski Józef Wróbel przywołał postać i nauczanie Jana Pawła II. Wskazał m.in. na encykliki, w których papież wzywał do solidarności międzyludzkiej i przestrzegał przed ubóstwem duchowym i moralnym człowieka.
„Bo pustka duchowa i moralna prowadzi do karykatury człowieczeństwa każdego z nas. Niech nas nauczy historia, że gdyby nie ta pustka, ta nędza i bieda duchowa i moralna, nie byłoby Oświęcimia, nie byłoby Katynia, nie byłoby łagrów na nieludzkiej ziemi, nie byłoby milionów zamordowanych w Kambodży, tylu innych ofiar zbrodni i rewolucji” - powiedział bp Wróbel.
Po Mszy na Placu Litewskim odbyły się uroczystości według ceremoniału wojskowego, w których brały udział kompanie honorowe wojska, policji, straży miejskiej, straży pożarnej, straży granicznej. Żołnierze oddali salwę honorową, odbył się apel pamięci, przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja złożono wieńce i kwiaty. Licznie zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej.
Skomentuj artykuł