"Polska jest jednym z najbliższych sojuszników"

"Polska jest jednym z najbliższych sojuszników"
Joe Biden i Donald Tusk podczas konferencji prasowej (fot.PAP/Leszek Szymański)
PAP / mich

Premier Donald Tusk ocenił w środę, że współpraca polsko-amerykańska, także militarna, ma bardzo głębokie podstawy merytoryczne, osadzone w wartościach, projektach i poglądach.

- Bardzo wysoko oceniam deklarację naszego gościa, że Polska jest potrzebna w planie dla świata, nie tylko jako państwo, które potrzebuje pomocy. Staliśmy się także w oczach USA partnerem, od którego oczekuje się aktywności i współodpowiedzialności za to, co dobre w świecie powinno się zdarzyć - powiedział Tusk na wspólnym briefingu z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.

Tusk zadeklarował, że Polska jest gotowa przyjąć "tę współodpowiedzialność". Jestem przekonany, że Polska jest i będzie równoprawnym partnerem, który oczekując - daje, dając - oczekuje i we współpracy z USA potwierdzi swoją lepszą niż kiedykolwiek rolę we współczesnym świecie - mówił szef polskiego rządu.

DEON.PL POLECA

Jak podkreślił, uzyskał pewność co do tego, co do tej pory ustalono w polsko-amerykańskiej deklaracji politycznej, która towarzyszyła umowie o instalacji w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej. - Ustaliliśmy, że będziemy współpracować nad innymi elementami współpracy dotyczącej obronności i bezpieczeństwa - dodał Tusk.

Wyraził także zadowolenie, że wraz z wiceprezydentem Bidenem mają "niemal identyczne" poglądy na sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej. - To oznacza, że współpraca, także militarna, ma bardzo głębokie podstawy merytoryczne, osadzone w wartościach, projektach i w poglądach. To jest dobry znak na przyszłość - uważa Tusk.

Wiceprezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone "głęboko" doceniają udział i poświęcenie żołnierzy polskich w Afganistanie. - Jesteśmy wdzięczni, że stoicie razem z nami w Afganistanie, w Iraku i na Bałkanach - podkreślił.

- Polska jest jednym z naszych najbliższych sojuszników (...) narody polski i amerykański wiążą głębokie związki historyczne, podzielamy te same wartości i ideały - powiedział Biden po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

 

Biden podkreślił, że Polska już dawno zdobyła serce Amerykanów, serca członków rządu amerykańskiego - zarówno partii Republikańskiej, jak i Partii Demokratycznej. - Chodzi nie tylko o to, że będziemy zapewniać wam bezpieczeństwo, ale chodzi też o to, że będziemy współpracować - powiedział wiceprezydent USA.

Podjęliśmy wspólny wysiłek, aby nasze przekonania nabrały wymiaru materialnego - powiedział premier Donald Tusk.

- Chcę podkreślić z całą mocą, że ta koncepcja, ten projekt, który nazywa się umownie SM3, projekt nowej konfiguracji obrony antyrakietowej, Polska uznaje za bardzo interesujący, potrzebny i jesteśmy gotowi w tej skali, jaka jest właściwa uczestniczyć - podkreślił szef polskiego rządu.

Tusk zaznaczył, że z wielką satysfakcją przyjął słowa Bidena, które potwierdziły intencje dotyczące wspólnych "zapatrywań i działań mających zapewnić bezpieczeństwo Polsce, Stanom Zjednoczonym, Europie i światu, który wyznaje wspólne wartości".

- Przypomnieliśmy sobie obaj w czasie tego spotkania, o co tak naprawdę chodzi w polityce amerykańskiej i polityce polskiej i jak wysoko w hierarchii są wartości, którym służą obie administracje, ale także, w które wierzą oba narody - mówił premier.

Nowy system obrony przeciwrakietowej to wzmocnienie obrony europejskiej i całego NATO - przekonywał wiceprezydent USA Joe Biden.

Jak podkreślił Biden, USA doceniają to, że Polska "zdobyła się na nowy krok i zgodziła się na rozmieszczenie elementów planu obronnego". Teraz - dodał - Stany Zjednoczone szukają "nowej, lepszej drogi, żeby wykorzystać technologię do obrony przeciwko rakietom balistycznym".

- Nasza obrona przeciwrakietowa (...) jest zapewnieniem bezpieczeństwa wobec rosnącego zagrożenia Europy, w tym również Polski. Będziemy to robić bardziej efektywnie niż poprzedni system mógłby zrobić - zapewnił Biden.

- Mówiąc krótko, nasz plan obronny polega na większym bezpieczeństwie NATO i większym bezpieczeństwie Polski, jak również Stanów Zjednoczonych Ameryki - podsumował Biden.

Podkreślił, że Polska zrobiła więcej niż tylko dołożyła się do tego systemu obronnego. - Już od pewnego czasu Polska jest w sytuacji przywódcy i wzorca dla państw, które nie należą do NATO - mówił.

Biden zaznaczył, że USA z nadzieją patrzą na możliwości współpracy z Polską na rzecz demokracji i stabilności w regionie, w tym na Ukrainie, Gruzji oraz Białorusi. Zwrócił również uwagę, że oba kraje mają wspólne interesy jak np. bezpieczeństwa energetycznego.

Mówił, że jest pewien, iż sojusz obu krajów będzie rozwijał się i rozszerzał. Podziękował także premierowi oraz Polakom za gościnne przyjęcie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Polska jest jednym z najbliższych sojuszników"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.