"Polska popiera prozachodni kurs Mołdawii"

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / kn

Polska popiera prozachodni kurs przyjęty przez Mołdawię - zadeklarował prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu w Warszawie z prezydentem Mołdawii Nicolae Timoftim, który podziękował Polsce za wspieranie europejskiej drogi jego kraju.

Mołdawski prezydent przebywa obecnie w Polsce z dwudniową wizytą.
Bronisław Komorowski poinformował - na wspólnej konferencji prasowej z Timoftim w Pałacu Prezydenckim - że zaproponował mu możliwość wsparcia, pomocy eksperckiej i "każdej innej" w zakresie reformy samorządowej w Mołdawii.
Komorowski podkreślił, że wizyta Timoftiego w Polsce jest nie tylko okazją do potwierdzenia "tradycyjnie dobrych i ciepłych" relacji dwustronnych, ale także do potwierdzenia polskiego poparcia dla prozachodniego kursu przyjętego przez Mołdawię. "Jest dobrą okazją do potwierdzenia naszego poparcia dla jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej przez Mołdawię w ramach celów postawionych sobie wspólnie przez Partnerstwo Wschodnie" - zaznaczył polski prezydent.
Wyraził satysfakcję, że od 28 kwietnia br. będzie funkcjonował ruch bezwizowy między Mołdawią a UE oraz że w czerwcu Mołdawia podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.
Timofti podziękował narodowi polskiemu za "cenne poparcie", które Polska konsekwentnie okazuje Mołdawii na jej europejskiej drodze i za zachęty kierowane do władz mołdawskich, by "postępowały na drodze refom i demokratyzacji społeczeństwa". "Dziękuję, że jest pan z nami i że wierzy pan, iż poprzez nasze wspólne wysiłki uda nam się umocnić nieodwracalną drogę Mołdawii ku Europie tak, byśmy w przyszłości byli razem w wielkiej rodzinie zjednoczonej Europy, stabilnej i pomyślnej" - zwrócił się do Komorowskiego.
Przyznał, że Mołdawia funkcjonuje obecnie w "trudnych warunkach regionalnych". "Ale my patrzymy z wiarą w przyszłość i nadal żywimy obiecujące oczekiwania w sprawach europejskich, jak również, jeśli chodzi o pogłębienie naszej współpracy dwustronnej" - dodał Timofti.
Przed wygłoszeniem oświadczeń w obecności obu prezydentów podpisano Protokół o współpracy w dziedzinie dyplomacji ekonomicznej między polskim MSZ a mołdawskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.
Mołdawia, która w czerwcu zamierza podpisać umowę o stowarzyszeniu z Unią Europejską, obawia się, że Kreml po aneksji Krymu może zechcieć przyłączyć Republikę Naddniestrzańską do Federacji Rosyjskiej. Do dziś nie udało się rozwiązać konfliktu politycznego o Naddniestrze, autonomiczny region Mołdawii, który praktycznie oderwał się od tego kraju i jest kontrolowany przez Rosję.
Komorowski powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że rozmowa z Timoftim koncentrowała się głównie na perspektywie podpisania przez Mołdawię umowy stowarzyszeniowej, jak i na "pojawiających się zagrożeniach". "Mówiliśmy o sytuacji na Ukrainie i wokół Ukrainy. Mówiliśmy o tym, jakie zagrożenie mogą stanowić dla całego procesu i dla sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej tendencje separatystyczne" - powiedział polski prezydent.
"Chciałbym wyrazić moje własne ogromne zaniepokojenie ewidentnym manipulowaniem, sterowaniem procesami separatystycznymi w celu uzyskiwania określonych celów politycznych w ramach innego państwa" - oświadczył Komorowski.
Polski prezydent podkreślił, że "separatyści na Ukrainie niewątpliwie mają swoich możnych mocodawców i możnych protektorów". Zaznaczył jednocześnie, że stanowią też "zagrożenie nie tylko dla integralności Ukrainy, ale również dla procesów, które są Europie potrzebne". "Mam na myśli proces budowy zaufania między Unią Europejską i światem zachodnim a Rosją i całym światem wschodnim" - dodał.
Komorowski ocenił, że separatyści stanowią zagrożenie dla współpracy we wszystkich obszarach: nie tylko politycznym, ale i ekonomicznym. Dlatego - zaznaczył - należy "przeciwstawić się w sposób zdecydowany" separatyzmom, które dziś dają o sobie znać na Ukrainie.
"Dlatego udzielamy pełnego poparcia dla wszystkich działań związanych z próbą powstrzymania demontażu państwa ukraińskiego poprzez wspieranie ruchów separatystycznych. Popieramy w pełni wszystkie działania zmierzające również do tego, by na innej drodze rozwiązywać problemy wszelkich mniejszości narodowych czy religijnych we wszystkich krajach europejskich" - zaznaczył.
Komorowski podkreślił, że Polska konsekwentnie wspomaga proces reformy samorządowej na Ukrainie oraz dążenie do "mądrej decentralizacji państwa ukraińskiego", aby Ukraina mogła lepiej "realizować aspiracje regionów i ludzi o różnych kulturach, językach i wrażliwościach". Podkreślił, że ceni to, iż Ukraina wykazuje ogromną determinację w uruchamianiu reformy. Przypomniał też, że na Ukrainie funkcjonuje specjalna polska grupa prezydencko-rządowa, która wspiera proces reformy samorządowej na w tym kraju.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Polska popiera prozachodni kurs Mołdawii"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.