"Polska popiera prozachodni kurs Mołdawii"

"Polska popiera prozachodni kurs Mołdawii"
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
5 lat temu
PAP / kn

Polska popiera prozachodni kurs przyjęty przez Mołdawię - zadeklarował prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu w Warszawie z prezydentem Mołdawii Nicolae Timoftim, który podziękował Polsce za wspieranie europejskiej drogi jego kraju.

Mołdawski prezydent przebywa obecnie w Polsce z dwudniową wizytą. 
Bronisław Komorowski poinformował - na wspólnej konferencji prasowej z Timoftim w Pałacu Prezydenckim - że zaproponował mu możliwość wsparcia, pomocy eksperckiej i "każdej innej" w zakresie reformy samorządowej w Mołdawii. 
Komorowski podkreślił, że wizyta Timoftiego w Polsce jest nie tylko okazją do potwierdzenia "tradycyjnie dobrych i ciepłych" relacji dwustronnych, ale także do potwierdzenia polskiego poparcia dla prozachodniego kursu przyjętego przez Mołdawię. "Jest dobrą okazją do potwierdzenia naszego poparcia dla jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej przez Mołdawię w ramach celów postawionych sobie wspólnie przez Partnerstwo Wschodnie" - zaznaczył polski prezydent.
Wyraził satysfakcję, że od 28 kwietnia br. będzie funkcjonował ruch bezwizowy między Mołdawią a UE oraz że w czerwcu Mołdawia podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.
Timofti podziękował narodowi polskiemu za "cenne poparcie", które Polska konsekwentnie okazuje Mołdawii na jej europejskiej drodze i za zachęty kierowane do władz mołdawskich, by "postępowały na drodze refom i demokratyzacji społeczeństwa". "Dziękuję, że jest pan z nami i że wierzy pan, iż poprzez nasze wspólne wysiłki uda nam się umocnić nieodwracalną drogę Mołdawii ku Europie tak, byśmy w przyszłości byli razem w wielkiej rodzinie zjednoczonej Europy, stabilnej i pomyślnej" - zwrócił się do Komorowskiego.
Przyznał, że Mołdawia funkcjonuje obecnie w "trudnych warunkach regionalnych". "Ale my patrzymy z wiarą w przyszłość i nadal żywimy obiecujące oczekiwania w sprawach europejskich, jak również, jeśli chodzi o pogłębienie naszej współpracy dwustronnej" - dodał Timofti.
Przed wygłoszeniem oświadczeń w obecności obu prezydentów podpisano Protokół o współpracy w dziedzinie dyplomacji ekonomicznej między polskim MSZ a mołdawskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.
Mołdawia, która w czerwcu zamierza podpisać umowę o stowarzyszeniu z Unią Europejską, obawia się, że Kreml po aneksji Krymu może zechcieć przyłączyć Republikę Naddniestrzańską do Federacji Rosyjskiej. Do dziś nie udało się rozwiązać konfliktu politycznego o Naddniestrze, autonomiczny region Mołdawii, który praktycznie oderwał się od tego kraju i jest kontrolowany przez Rosję.
Komorowski powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że rozmowa z Timoftim koncentrowała się głównie na perspektywie podpisania przez Mołdawię umowy stowarzyszeniowej, jak i na "pojawiających się zagrożeniach". "Mówiliśmy o sytuacji na Ukrainie i wokół Ukrainy. Mówiliśmy o tym, jakie zagrożenie mogą stanowić dla całego procesu i dla sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej tendencje separatystyczne" - powiedział polski prezydent.
"Chciałbym wyrazić moje własne ogromne zaniepokojenie ewidentnym manipulowaniem, sterowaniem procesami separatystycznymi w celu uzyskiwania określonych celów politycznych w ramach innego państwa" - oświadczył Komorowski.
Polski prezydent podkreślił, że "separatyści na Ukrainie niewątpliwie mają swoich możnych mocodawców i możnych protektorów". Zaznaczył jednocześnie, że stanowią też "zagrożenie nie tylko dla integralności Ukrainy, ale również dla procesów, które są Europie potrzebne". "Mam na myśli proces budowy zaufania między Unią Europejską i światem zachodnim a Rosją i całym światem wschodnim" - dodał.
Komorowski ocenił, że separatyści stanowią zagrożenie dla współpracy we wszystkich obszarach: nie tylko politycznym, ale i ekonomicznym. Dlatego - zaznaczył - należy "przeciwstawić się w sposób zdecydowany" separatyzmom, które dziś dają o sobie znać na Ukrainie.
"Dlatego udzielamy pełnego poparcia dla wszystkich działań związanych z próbą powstrzymania demontażu państwa ukraińskiego poprzez wspieranie ruchów separatystycznych. Popieramy w pełni wszystkie działania zmierzające również do tego, by na innej drodze rozwiązywać problemy wszelkich mniejszości narodowych czy religijnych we wszystkich krajach europejskich" - zaznaczył.
Komorowski podkreślił, że Polska konsekwentnie wspomaga proces reformy samorządowej na Ukrainie oraz dążenie do "mądrej decentralizacji państwa ukraińskiego", aby Ukraina mogła lepiej "realizować aspiracje regionów i ludzi o różnych kulturach, językach i wrażliwościach". Podkreślił, że ceni to, iż Ukraina wykazuje ogromną determinację w uruchamianiu reformy. Przypomniał też, że na Ukrainie funkcjonuje specjalna polska grupa prezydencko-rządowa, która wspiera proces reformy samorządowej na w tym kraju.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Polska popiera prozachodni kurs Mołdawii"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Polska popiera prozachodni kurs Mołdawii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.