Polska spełnia najwyższe standardy walki z handlem ludźmi

Polska spełnia najwyższe standardy walki z handlem ludźmi
(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

W najnowszym dorocznym raporcie Departamentu Stanu USA dotyczącym całego świata Polska po raz kolejny została zakwalifikowana do liczącej 36 krajów grupy spełniającej najwyższe standardy przeciwdziałania i zwalczania handlu ludźmi.

Spośród państw członkowskich Unii Europejskiej najwyższe standardy walki i przeciwdziałania handlu ludźmi (tzw. Tier 1) spełnia 19 krajów.

Surowsze kary dla osób winnych handlu ludźmi

"Rząd Polski w pełni spełnia minimalne standardy wyeliminowania handlu ludźmi" - głosi raport w części dotyczącej Polski, gdzie podkreślono "poważne i trwałe" wysiłki rządu na rzecz walki z tym zjawiskiem, co uzasadnia dalsze umieszczenie Polski w grupie Tier 1.

DEON.PL POLECA

Wskazano na większe niż w poprzednich latach starania polskich władz w celu prowadzenia dochodzeń, ścigania i surowszego karania osób winnych handlu ludźmi.

"Rząd zatwierdził także narodowy plan działania i zwiększył finansowanie na rzecz jego wdrożenia" - podkreślono w raporcie.

Niemniej znalazły się w nim też zalecenia dla polskich władz. Zalecono m.in.: wymierzanie kar wobec handlarzy ludźmi proporcjonalnie do wagi przestępstw; dalsze szkolenie prokuratorów i sędziów; energiczne prowadzenie dochodzeń i ściganie handlu ludźmi, w tym zwłaszcza przypadków pracy przymusowej; rozważenie powołania jednostek prokuratury wyspecjalizowanych w wykrywaniu i ściganiu tego rodzaju przestępstw.

23 kraje, które wspierają hadel ludźmi

Ponadto zalecono m.in.: zwiększenie wysiłków w celu proaktywnego identyfikowania ofiar handlu ludźmi i pracy przymusowej, zwłaszcza wśród dzieci pozbawionych opieki, migrantów i dzieci wykorzystywanych do prostytucji; edukowanie i zachęcanie ofiar pochodzących z zagranicy do przystępowania do programów ochrony świadków; ułatwianie ofiarom dostępu do odszkodowań zarówno w drodze postępowań karnych, jak i cywilnych.

W raporcie na "czarnej liście" liczącej 23 kraje wspierające handel ludźmi znalazły się m.in. Chiny, Syria i Korea Płn. Doroczny raport jest najobszerniejszym źródłem informacji o działaniach rządów na rzecz walki z handlem ludźmi; obejmuje 187 państw, w tym również Stany Zjednoczone. To pierwszy taki raport opublikowany przez Departament Stanu za prezydentury Donalda Trumpa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska spełnia najwyższe standardy walki z handlem ludźmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.