Polska spełnia najwyższe standardy walki z handlem ludźmi
W najnowszym dorocznym raporcie Departamentu Stanu USA dotyczącym całego świata Polska po raz kolejny została zakwalifikowana do liczącej 36 krajów grupy spełniającej najwyższe standardy przeciwdziałania i zwalczania handlu ludźmi.
Spośród państw członkowskich Unii Europejskiej najwyższe standardy walki i przeciwdziałania handlu ludźmi (tzw. Tier 1) spełnia 19 krajów.
Surowsze kary dla osób winnych handlu ludźmi
"Rząd Polski w pełni spełnia minimalne standardy wyeliminowania handlu ludźmi" - głosi raport w części dotyczącej Polski, gdzie podkreślono "poważne i trwałe" wysiłki rządu na rzecz walki z tym zjawiskiem, co uzasadnia dalsze umieszczenie Polski w grupie Tier 1.
Wskazano na większe niż w poprzednich latach starania polskich władz w celu prowadzenia dochodzeń, ścigania i surowszego karania osób winnych handlu ludźmi.
"Rząd zatwierdził także narodowy plan działania i zwiększył finansowanie na rzecz jego wdrożenia" - podkreślono w raporcie.
Niemniej znalazły się w nim też zalecenia dla polskich władz. Zalecono m.in.: wymierzanie kar wobec handlarzy ludźmi proporcjonalnie do wagi przestępstw; dalsze szkolenie prokuratorów i sędziów; energiczne prowadzenie dochodzeń i ściganie handlu ludźmi, w tym zwłaszcza przypadków pracy przymusowej; rozważenie powołania jednostek prokuratury wyspecjalizowanych w wykrywaniu i ściganiu tego rodzaju przestępstw.
23 kraje, które wspierają hadel ludźmi
Ponadto zalecono m.in.: zwiększenie wysiłków w celu proaktywnego identyfikowania ofiar handlu ludźmi i pracy przymusowej, zwłaszcza wśród dzieci pozbawionych opieki, migrantów i dzieci wykorzystywanych do prostytucji; edukowanie i zachęcanie ofiar pochodzących z zagranicy do przystępowania do programów ochrony świadków; ułatwianie ofiarom dostępu do odszkodowań zarówno w drodze postępowań karnych, jak i cywilnych.
W raporcie na "czarnej liście" liczącej 23 kraje wspierające handel ludźmi znalazły się m.in. Chiny, Syria i Korea Płn. Doroczny raport jest najobszerniejszym źródłem informacji o działaniach rządów na rzecz walki z handlem ludźmi; obejmuje 187 państw, w tym również Stany Zjednoczone. To pierwszy taki raport opublikowany przez Departament Stanu za prezydentury Donalda Trumpa.
Skomentuj artykuł