Polska uczci Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

(fot. ipn.gov.pl)
PAP / slo

Apel Poległych i złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza w piątek, następnie przemarsz do archikatedry św. Jana i msza święta - to główne punkty społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenia związane z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się w czwartek i potrwają do końca przyszłego tygodnia; będą to akcje edukacyjne, koncerty, przeglądy filmowe oraz konferencje naukowe.

Sekretarz komitetu organizacyjnego społecznych obchodów Wojciech Boberski poinformował PAP, że w piątek 1 marca o godz. 19 rozpocznie się zgromadzenie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przewidziane są wystąpienia przedstawicieli organizacji kombatanckich. Były poseł Artur Zawisza wystąpi jako wiceszef Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

DEON.PL POLECA

Na obchodach, tak jak w zeszłym roku, ma pojawić się szef PiS Jarosław Kaczyński i przedstawiciele klubu parlamentarnego PiS.

Uczestnicy zgromadzenia - dzieci, kombatanci i przedstawiciele m.in. partii politycznych złożą wieńce przed Grobem, a następnie przejdą do archikatedry św. Jana. W przemarszu wezmą udział m.in. grupy rekonstrukcyjne oraz działacze Związku Strzeleckiego "Strzelec".

Boberski zgłosił w stołecznym ratuszu manifestację na 2,5 tys. osób, ale - jak przyznaje - spodziewa się ich więcej.

Wcześniej w piątek uczestnicy obchodów odwiedzą ponad 20 miejsc w stolicy upamiętniających żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbędą się m.in. przed Pomnikiem Męczenników Terroru Komunistycznego (tzw. łączka na cmentarzu Powązkowskim), pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanych na Wschodzie na ul. Muranowskiej, w miejscu pochówku na cmentarzu na Służewiu przy ul. Wałbrzyskiej, pod dawnym aresztem śledczym na ul. Rakowieckiej, dawnym aresztach NKWD i UB na ulicach: Cyryla i Metodego, Sierakowskiego, Namysłowskiej, Strzeleckiej, Świerszcza.

W czwartek w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się pokaz filmów o Żołnierzach Wyklętych. Tego dnia w bazylice Św. Krzyża odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji żołnierzy Wyklętych. Po niej odbędzie się koncert z udziałem Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.

W piątek przed wejściem na stację Metro-Centrum grupa rekonstrukcyjna przeprowadzi akcję informacyjno-ulotkową; zebrani będą też śpiewać pieśni Żołnierzy Wyklętych.

W sobotę w Domu Dziennikarza na ul. Foksal odbędzie się I Warszawski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych. W południe z placu Zamkowego ruszy Masa Krytyczna - okolicznościowy przejazd rowerzystów. O godz. 18. rozpocznie się msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i koncert z udziałem m.in. tenora Wiesława Ochmana.

Na przyszły tydzień zostały zaplanowane konferencje naukowe z udziałem historyków IPN.

Uroczystości odbędą się też w kilkunastu ośrodkach poza stolicą - w Błoniach, Ciechanowie, Grodzisku Mazowieckim, Kobyłce, Łomiankach, Milanówku, Ostrówku, Otwocku, Puławach, Wołominie i Zgierzu.

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" skupia ponad 80 organizacji i środowisk patriotycznych. W organizację tegorocznych obchodów zaangażowały się m.in. kluby "Gazety Polskiej", lokalne komitety PiS, Fundacja Republikańska, Fundacja Wolność i Demokracja, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Stowarzyszenie Solidarni 2010.

Boberski zwrócił uwagę, że w przygotowanie obchodów zaangażowały się też niektóre warszawskie urzędy dzielnic. - W większości rządzi PO. To pokazuje, że obchody są otwarte, dalekie od polityki - zaznaczył.

Niezależnie od społecznych obchodów wieczorem w piątek 1 marca w Warszawie pod pomnikiem Romana Dmowskiego zbiorą się m.in. przedstawiciele Autonomicznych Nacjonalistów. Planują przemarsz pod więzienie na ul. Rakowieckiej.

Marsze, manifestacje, uroczyste msze święte odbędą się w całym kraju w piątek 1 marca. Uroczyste obchody zaplanowano w piątek m.in. w Opolu, Lublinie, Szczecinie, Białymstoku, Rzeszowie i Wrocławiu.

W Opolu Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się pod patronatem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Tomasz Greniuch z opolskiego ONR poinformował PAP, że marsz przejdzie od ul. Baldego przez ul. Książąt Opolskich, Rynek, ul. Krakowską na Pl. Wolności pod pomnik Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Marsz organizują m.in. Brygada Opolska ONR, Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Opolskiego i Młodzież Wszechpolska.

Wieczorem 1 marca Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych tradycyjnie organizuje lubelska brygada Obozu Narodowo-Radykalnego. Marsz wyruszy z Placu Litewskiego w centrum miasta i przejdzie przez lubelską starówkę na Plac Zamkowy, gdzie znajduje się pomnik pamięci żołnierzy zgrupowania AK - WiN mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. W czwartek w auli KUL odbędzie się koncert patriotyczny.

W planie szczecińskich obchodów organizowanych przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych znalazł się m.in. Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który wyruszy z Placu Grunwaldzkiego, gdzie o godz. 18. odbędzie się apel poległych. Uczestnicy marszu będą nieśli blisko kilometrowej długości biało-czerwoną flagę uszytą specjalnie na tę okazję. Marsz zakończy się pod katedrą szczecińską, gdzie zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Na sobotę zaplanowano koncert upamiętniający Żołnierzy Wyklętych, na którym wystąpią muzycy rockowi i hip-hopowi.

We Wrocławiu w piątkowy wieczór manifestację organizuje Narodowe Odrodzenie Polski. Oprócz przedstawicieli NOP mają wziąć w niej udział m.in. kibice piłkarskiego Śląsk Wrocław. Marsz wyruszy z Rynku i zakończy się pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego.

W sobotę Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przejdzie ulicami Rzeszowa: spod pomnika Tadeusza Kościuszki pod pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Tam zostaną odczytane m.in. grypsy prezesa IV Zarządu WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego wysyłane z więzienia. Przedsięwzięcie organizują członkowie młodzieżowego ruchu "Narodowy Rzeszów", a patronuje mu Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Również w sobotę manifestację ku czci Żołnierzy Wyklętych organizuje w Krakowie małopolski oddział Narodowego Odrodzenia Polski. Na wieczorną demonstrację na pl. Wolnica narodowcy zapraszają "wszystkich nacjonalistów, patriotów i krakowian".

Swoje obchody święta żołnierzy wyklętych organizuje w Białymstoku PiS wspólnie z NSZZ "Solidarność", Solidarnymi 2010, Ruchem Społecznym imienia Lecha Kaczyńskiego, Prawicą Rzeczypospolitej, Patriotycznym Podlasiem, Związkiem Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Białymstoku oraz Kapitułą Ryngrafu Żołnierzy Wyklętych.

Zaplanowano uroczystości na cmentarzu wojskowym oraz mszę w katedrze. Później w Auli Magna w Pałacu Branickich wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński, odbędzie się też prezentacja białostockiego oddziału IPN.

Żołnierze Wyklęci i ich rodziny mają być uhonorowane okolicznościowym ryngrafem. W sobotę w Białymstoku swoją manifestację patriotyczną "Cześć wiecznej pamięci żołnierze wyklęci" zaplanowało także Narodowe Odrodzenie Polski.

Niezależne obchody "Dnia Żołnierzy Wyklętych" organizuje w sobotę stowarzyszenie "Narodowa Bydgoszcz". Rozpocznie je w południe msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, po niej wyruszy marsz w kierunku Starego Rynku, gdzie pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa zaplanowano złożenie kwiatów i krótkie przemówienia.

W Toruniu na obchody święta zaprasza Toruński Klub Dyskusyjny "Lepsze Państwo", kierowany przez posła Zbigniewa Girzyńskiego (PiS). Po wieczornej mszy św. w kościele pw. Św. Antoniego na Wrzosach odbędzie się w sobotę panel dyskusyjny pt. "Polskie drogi do niepodległości. Bić się czy nie bić?".

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostanie uczczony także w mniejszych miastach.

W Słupsku (Pomorskie) obchody organizuje Stowarzyszenie Kibiców Gryfa Słupsk. W piątek wieczorem w kościele p.w. św. Jacka odbędzie się msza za ojczyznę. Potem odsłonięta zostanie tablica poświęcona majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi "Łupaszce"; ulicami miasta przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na jego zakończenie pod obeliskiem Podziemia Polskiego zostaną złożone wieńce. Po marszu w Keller Pubie ma się odbyć koncert narodowego hip-hopu. Patronem obchodów jest Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

W Płocku (Mazowieckie) w piątek w kościele św. Stanisława Kostki odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami uroczystości są m.in. Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego, Klub "Gazety Polskiej" oraz PiS.

W Żarach (Lubuskie) NOP we współpracy z kibicami klubu piłkarskiego Promień zorganizuje w niedzielę marsz pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że 1 marca grupa kibiców piłkarskich "Stilonu" Gorzów zamierza uczcić pamięć "Żołnierzy Wyklętych" zbierając się na cmentarzu komunalnym w tym mieście.

W Zielonej Górze z tej okazji poseł PiS Jerzy Materna zaprasza w piątek na trzy pokazy filmu "Generał Nil" w reż. Ryszarda Bugajskiego, które odbędą się w kinie "Newa".

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u. 1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska uczci Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.