Polska z niepokojem przyjęła wyrok dla Łucenki

(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)
PAP / pz

MSZ z niepokojem przyjęło wyrok dla Jurija Łucenki, byłego ministra spraw wewnętrznych w rządzie Julii Tymoszenko - głosi oświadczenie przekazane przez rzecznika resortu Marcina Bosackiego.

W oświadczeniu napisano, że "selektywność wymiaru sprawiedliwości Ukrainy wobec przedstawicieli opozycji oraz uchybienia proceduralne podczas procesu każą przypuszczać, iż sprawa nosi znamiona motywowanej politycznie".

DEON.PL POLECA

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża nadzieję, że apelacja w tej sprawie, o ile zostanie złożona przez Jurija Łucenkę, odbywać się będzie z poszanowaniem praw oskarżonego, w zgodzie ze standardami międzynarodowymi" - głosi oświadczenie polskiego resortu.

Łucenko został skazany w poniedziałek na cztery lata więzienia, gdyż uznano go za winnego sprzeniewierzenia funduszy państwowych i nadużycia władzy. Jego sympatycy nazwali proces motywowanym względami politycznymi.

Jego była szefowa Julia Tymoszenko odbywa karę siedmiu lat więzienia za przekroczenie kompetencji, gdy jako premier zgodziła się w 2009 r. na zawarcie niekorzystnych dla Ukrainy umów gazowych z Rosją.

Skazanie byłej premier wywołało krytykę na Zachodzie. Unia Europejska uznała, że wyrok był motywowany politycznie, w związku z czym w grudniu Bruksela nie parafowała umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

UE skrytykowała też skazanie Łucenki. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele wyrazili rozczarowanie faktem jego skazania. Ich zdaniem ten wyrok potwierdza, że na Ukrainie kontynuuje się procesy, które nie szanują międzynarodowych standardów przejrzystości, uczciwości i niezależności. Zapowiedzieli, że UE będzie uważnie śledzić rozwój sytuacji na Ukranie, w tym kwestię odwołania Łucenki i rewizji procesu Tymoszenko.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska z niepokojem przyjęła wyrok dla Łucenki
Komentarze (1)
jazmig jazmig
28 lutego 2012, 14:24
 Ciekaw jestem reakcji rządu polskiego na ingerencję rządu Ukrainy w wyroki polskich sądów. Czekam również, kiedy przez polskimi rządami stanie Pawlak i jego poprzednicy, począwszy od Goryszewskiego, którzy bezprawnie negocjowali ceny gazu dla Polski, zamiast zostawić to właściwym firmom.