Polsko-chińska współpraca ws. gazu z łupków

(fot. shuttertock.com)
PAP / ak

Za kilka miesięcy resort środowiska chce podpisać polsko-chińskie memorandum o współpracy ws. gazu z łupków - poinformował PAP Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński. Chińczycy mogą być zainteresowani polskimi technologiami ochrony środowiska.

Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński powiedział, że w zeszłym tygodniu do Polski przyjechała delegacja z przedstawicielami chińskiego ministerstwa ziemi i zasobów pod przewodnictwem wiceministra Wang Mina. Rok wcześniej Brodziński został zaproszony do Chin, by zapoznać się jak Państwo Środka realizuje projekt łupkowy.

- Sugestią strony chińskiej jest podpisanie memorandum o współpracy, co zostało przyjęte z zadowoleniem przez ministra Macieja Grabowskiego. Pracujemy nad ostatecznym tekstem, który chcielibyśmy w ciągu najbliższych miesięcy podpisać. Jednym z punktów ma być współpraca w zakresie gazu z łupków - wyjaśnił.

DEON.PL POLECA

Główny Geolog Kraju poinformował, że w Chinach od 2008 do 2014 roku wywiercono blisko 800 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków wydając na ten cel 4 mld dolarów. W ub.r. wydobycie gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Państwie Środka wyniosło 1,3 mld m sześć. W najbliższych latach Chińczycy chcą pozyskiwać w ten sposób ponad 5 mld m sześć. gazu w ciągu roku.

Do tej pory w Polsce wykonano 70 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków za 2,5 mld zł. Nie uzyskano dotąd przemysłowego przepływu tego gazu. - Mimo że mamy na razie tylko 70 odwiertów, to zdecydowanie przodujemy w UE w kwestii poszukiwania gazu z łupków. Drugim państwem jest Wielka Brytania gdzie wywiercono 6-8 odwiertów - podkreślił Brodziński.

- Dla Polskiej strony, sukces chińskiego projektu łupkowego w warunkach geologicznych, które są zbliżone do naszych np. jeśli chodzi o głębokość złóż, jest bardzo interesujący w celu wymiany doświadczeń. Z drugiej strony strona chińska, która stawia coraz większy nacisk na sprawy ekologiczne, jest zainteresowana naszymi bardzo wyśrubowanymi standardami środowiskowymi wynikającymi z członkostwa w UE. Możemy sobie dużo wzajemnie przekazać - dodał.

Główny Geolog Kraju ocenił, że Państwo Środka może być zainteresowane polskim podejściem środowiskowym, które ogranicza negatywne skutki wydobywania węglowodorów w niekonwencjonalny sposób. Może chodzić m.in. o technologie zagospodarowywania odpadów czy wody.

Brodziński dodał, że polska strona przekazała chińczykom raport Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wpływie szczelinowania hydraulicznego na środowisko naturalne. Według niego szczelinowanie nie przynosi istotnych negatywnych skutków dla środowiska.

Przedstawiciel MŚ poinformował ponadto, że najprawdopodobniej jesienią zostaną opracowane dobre praktyki przy pozyskiwaniu gazu metodą szczelinowania. Opracowywane są one przez zespoły ekspertów koordynowanych przez GDOŚ.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Środowiska w lipcu obowiązuje 40 koncesji na poszukiwania gazu z łupków, udzielonych na rzecz 11 polskich i zagranicznych podmiotów, należących do 10 grup kapitałowych. Trzynaście jest w trakcie rozpatrywania. W porównaniu do 2012 roku, w Polsce wygaszono już 73 koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego.

W ostatnim raporcie PIG-PIB z 2012 roku szacuje się, że zasoby gazu łupkowego w Polsce mieszczą się w przedziale od 346 do 769 mld m sześć. Raport ma być aktualizowany pod koniec br. na bazie danych uzyskanych z odwiertów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polsko-chińska współpraca ws. gazu z łupków
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.