Pomoc Afryce Północnej jest obowiązkiem UE

- My, Europejczycy, (...) jesteśmy zobowiązani do zatroszczenia się o naszych sąsiadów. Powinniśmy udzielić im naszego wsparcia. To jest nasze sąsiedztwo i nikt inny nie jest w stanie tego zrobić poza Europejczykami - mówił Popowski.
PAP / slo

Obowiązkiem UE jest wsparcie krajów Afryki Północnej w procesie reform - powiedział we wtorek w Warszawie Maciej Popowski z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Dodał, że na ten cel banki międzynarodowe mają przekazać 8 mln euro.

- My, Europejczycy, (...) jesteśmy zobowiązani do zatroszczenia się o naszych sąsiadów. Powinniśmy udzielić im naszego wsparcia. To jest nasze sąsiedztwo i nikt inny nie jest w stanie tego zrobić poza Europejczykami - mówił Popowski, który pełni funkcję zastępcy sekretarza generalnego ESDZ.

Podczas wtorkowej konferencji szefów komisji spraw zagranicznych parlamentów państw UE Popowski zaznaczył, że mieszkańcy Afryki Północnej nie walczą o zachodnie wartości, ale o powszechne wartości takie jak np. wolność, demokracja, poszanowanie praw człowieka. - Ryzykują swoim życiem, by tych wartości bronić - mówił.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że kraje europejskie mają wiele doświadczeń z zakresu transformacji ustrojowych, dlatego są gotowe zaoferować swoją pomoc w tym zakresie, jeśli kraje Afryki Północnej tego zechcą. Dodał, że UE może pomóc np. w przeprowadzeniu wyborów, zrekonstruowaniu infrastruktury politycznej. - Musimy ich tylko wspierać, bo ważne jest, by ci ludzie zrobili to sami - przekonywał Popowski.

Popowski podkreślił, że w celu wspierania społeczeństwa obywatelskiego, partii politycznych, czy organizacji pozarządowych, mają powstać Fundusz na Rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego, oraz Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pomoc Afryce Północnej jest obowiązkiem UE
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.